A negyven éve elhunyt bíboros-hercegprímás halálának évfordulóján a büntetés-végrehajtás és az egyház magas rangú tisztségviselői emlékeztek Mindszenty Józsefre, aki világszerte a katolikus magyarok egyik legelismertebb személyisége.
Az ünnepség emlékmisével kezdődött. A liturgikus eseményeket Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti főegyházmegye érseke, Dr. Márfi Gyula, a Veszprémi főegyházmegye érseke és Butsy Lajos fegyházlelkész celebrálták.
A program Mindszenty életéről és munkásságáról szóló előadásokkal folytatódott.
Sopronkőhida mára nemzeti emlékhellyé vált, amelyet a 20. században hitvallók és vértanúk áldozatvállalása tett azzá. Mindszenty József 1944. december 22-én került a sopronkőhidai fegyházba 26 pappal, kispappal együtt, és a háború utolsó karácsonyát is itt töltötte. December 29-én boldog Apor Vilmos vértanú püspök közbenjárására átvitték az Isteni Megváltó Leányainak soproni anyaházába, ahonnan csak 1945. április 1-jén szabadult.
Az ünnepségen részt vett V. Németh Zsolt a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára, aki a következő szavakkal emlékezett Magyarország utolsó hercegprímására: „Nevéhez fűződik például az a tiltakozó levél, amelyet az ország elpusztítása és a zsidóüldözés ellen fogalmaztak meg a dunántúli püspökök. A levelet személyesen adta át Szálasi miniszterelnök-helyettesének. Két hét múlva papjaival együtt letartóztatták…”.
Erdő Péter bíboros a következő szavakkal emlékezett karizmatikus elődjére: „Mindszentyt a hit és az imádság vezette, de mindig figyelt a körülötte élőkre. A kerek évforduló miatt fontosnak tartottam, hogy személyesen imádkozzam ezen a megemlékezésen Mindszendtyért. Májusban Esztergomban, sőt, Rómában is miséznek a bíborosért. Mindszenty nagyon szerette az egyházát és a hazáját, de mindig figyelt a körülötte élőkre, a társadalmi változásokra is. Alakja, munkássága ma is fontos üzeneteket hordoz a világ keresztényei számára, ezért is fontos, hogy gondozzuk örökségét.”
Az emlékünnepség végén a börtön homlokzatán található emléktáblán helyezték el a megemlékezés és a tisztelet koszorúit a résztvevők. A Büntetés-végrehajtási Szervezet képviseletében Dr. Tóth Tamás bv. dandártábornok, az országos parancsnok általános helyettese koszorúzott.