A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet együttműködve a Szollak Kft.-vel a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által meghirdetett „Bűnmegelőzési projektek megvalósítására” című kiírásra a „Felkészítjük, jóváteszi!” (BM-16-MI-0052) címmel benyújtott pályázatán az elnyert támogatási összegből színes projektet állított össze a fogvatartottak, illetve a személyi állomány részére.

Az elnyert 1.044.982 forintos támogatási összegből megvalósuló projekt vezérfonalát a fogvatartottak részére szervezett tréningek, mediációs esetkezelés és jóvátételi programok mellett csoportos művészeti foglalkozások megvalósítása adja.

Forrás: Intézet

A büntetés-végrehajtási intézetben dolgozó szakemberek elsődleges célkitűzései között szerepel a fogvatartottak maradéktalan, a társadalom elvárásaihoz igazodó reintegrációja. A reintegrációs cél megvalósítása a fogvatartott befogadásától szabadulásáig, illetve az utógondozásba vonása esetén a szabadulása utáni időszakot is felölelő komplex folyamat. A reintegrációs célkitűzések elérésének egyik legfontosabb eszköze a tanulás, szakmát adó képzések lebonyolítása és a munkába állás segítése a szabadulás után. Ezt kiegészítendő olyan tevékenységekre is szükség van, amelyek segítik a fogvatartottakat egy újfajta látásmód megismerésében, vagy érzékennyé teszik olyan dolgok irányába, amelyekkel a börtönbe kerülése előtt nem is foglalkozott, mint a zene, képzőművészet, a társas kompetenciák minősége. Mindezt több országosan elindított nagy sikerű fogvatartotti program (az egri meseterápiás program, a Szegeden működő képzőművészeti program, a tököli bv. intézetben zajló roma hagyományőrzés) tapasztalata, az ott nyert számszerűsíthető eredmények támasztják alá.

Forrás: Intézet

Az eddig lebonyolított 57 foglalkozás között helyet kapott roma hagyományőrző zenecsoport, ahol gitároktatás és kóruséneklés valósul meg, illetve művészetterápiás és meseterápiás foglalkozás. A résztvevők között férfi és női, illetve fiatalkorú fogvatartottak egyaránt szerepelnek. A programok iránt kifejezetten nagy az érdeklődés, ezt mutatja az is, hogy a projektidőszak alatt eddig 421 eseti megjelenést regisztráltunk, illetve hogy a tervezett foglalkozásszámot minden szakkörtípusban sikerült túllépni.