A Budapesti Fegyház és Börtön évek óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a büntetés-végehajtási tevékenység széles körben megismerhetővé váljon. Az intézet vezetése elkötelezett amellett is, hogy a fiatalok megértsék, miért fontos a bűnmegelőzés. A prevenciós célok megvalósítása érdekében kialakított együttműködések és szakmai programok eredményeit elemezve megállapítható, hogy az évi kb. 100 intézetlátogatásnak közel háromnegyedét a középiskolás korosztály számára szervezzük. Idén már közel 70 látogatáson vagyunk túl, és továbbra is várjuk az érdeklődőket.

Az intézetlátogatásokat előzetes egyeztetést követően, az oktatási intézmények útján érkező megkeresések alapján bonyolítjuk. A 14. életévüket betöltött diákokból álló csoportokat tanári kíséret mellett, a fogvatartási körletek napirendjéhez igazítva fogadjuk. A tanulók az intézet területére biztonsági ellenőrzést követően lépnek be,  itt tartózkodásuk során reintegrációs tiszt kollégáink biztosítják a kíséretet és a széleskörű szakmai tájékoztatást.

Forrás: BFB

A csoportok a büntetés-végrehajtás rendszeréről, alapvető feladatairól szóló bevezető gondolatokat és a Gyűjtő történetének rövid bemutatását követően jutnak el a fogvatartási körletre, ahol közvetlenül is megtapasztalhatják a börtön miliőjét. A körletfolyosók és egyes közösségi helyiségek megtekintése mellett zárkát is mutatunk, melybe be is léphetnek a diákok. 

Forrás: BFB

Annak érzékeltetésére, hogy milyen az élet a börtönben, a fogvatartottak egy napját mutatjuk meg, kiemelve a jogokés kötelezettségek rendszerét, a kapcsolattartási formákat, az oktatási és munkáltatási lehetőségeket, a főbb napirendi pontokat, valamint a személyzet ehhez kapcsolódó feladatait. Az elhangzott tájékoztatást és az elsődleges benyomásokat megerősíti az a körülmény, hogy a látogatás során a körleten folyamatosan zajlik az élet, így a diákok a tényleges napi működésbe is betekintést nyerhetnek.

Forrás: BFB

A látogatás tapasztalatait még életszerűbbé teszi az a fogvatartotti előadás, melynek során az elítéltek a bűnnel, a büntetéssel, illetve a szabadságvesztéssel kapcsolatos gondolataikat és élményeiket dolgozzák fel és mutatják be a tanulóknak. Ennek során szerephez jut a bűncselekmény elkövetését megelőző élet, az ahhoz vezető út, a mindennapos börtönvalóság és a szabadulást követő tervek. Az előadás után a diákok feltehetik kérdéseiket akár a fogvatartottak, akár a moderátorként is jelen levő reintegrációs tisztek, pszichológusok részére.
A fogvatartottakhoz intézett leggyakoribb kérdés az, hogy mit csinálnának másképpen, ha vissza lehetne tekerni az időt. A börtönlátogatás során a fiatalok testközelből érezhetik, milyen, amikor valaki a rossz utat választja. Tapasztalataink szerint a látogatásnak ennél a pontjánál fogalmazódik meg bennük az a gondolat, hogy soha többet nem szeretnének börtönben járni, főként nem elítéltként.

Forrás: BFB

A visszajelzések alapján a preventív célú intézetlátogatási program mind a diákok, mind a tanárok körében sikeres. A KREA TV idén májusban Börtönséták címmel filmet készített a bűnmegelőzésről, mely a Budapesti Fegyház és Börtönben tett intézetlátogatást is feldolgozza. A videóanyag ITT elérhető.