"A pártfogó felügyelet szerepe a reintegrációban" címmel 2016. február 25-én szakmai munkaértekezletet tartottunk a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben, melyen meghívott vendégként és előadóként részt vettek a megye rendőrkapitányságainak, igazságügyi szerveinek, járási hivatalainak, valamint egyéb civil szervezeteinek pártfogásban érintett képviselői.
A rendezvény célja volt, hogy bemutassuk a büntetés-végrehajtási intézetekben működő pártfogó felügyelők munkáját, eddigi eredményeit, annak érdekében, hogy a feladatban érintett társszervekkel az együttműködés még gördülékenyebbé és hatékonyabbá váljon.
A szakmai konferencia résztvevőit Németh Éva bv. ezredes, bv. főtanácsos intézetparancsnok köszöntötte, majd az intézetünk két pártfogó felügyelője, Horváth Gizella és Baán-Muzsik Márta tájékoztatta a megjelenteket a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelet jogszabályban megfogalmazott és gyakorlatban is működő tapasztalatairól.
A meghívott vendégek közül először Dr. Szalay Levente büntetés-végrehajtás törvényességi felügyeleti és jogvédelmi ügyész szólalt fel, aki a feltételes szabadságra bocsátás feltételeiről, annak jogszabályi hátteréről, illetve a bv. pártfogás alatt állókkal szembeni szabadulást követő elvárásokról beszélt.
A Tapolcai Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője, Horváth József r. őrnagy a rendőrség szemszögéből a pártfogoltakkal kapcsolatos ellenőrzések gyakorlati megvalósításról beszélt.
A Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály Közfoglalkoztatási Osztálya képviseletében Hanich Izabella a célcsoportra vonatkozó GINOP projekteket ismertette, beszélt a közfoglalkoztatásba való bekerülés feltételeiről, az álláskeresők regisztrációjáról, illetve a társadalombiztosítási hozzájárulás fizetése alóli mentességről és egyéb járadékokhoz, jövedelempótláshoz jutás lehetőségéről.
A Máltai Szeretetszolgálattól Szaller Péter a hajléktalan ellátásba kerülés feltételeiről, az elhelyezés és a támogatás lehetőségéről beszélt.
Kiss Teodóra a Veszprémi Alkohol-Drogsegély Ambulancia intézményvezetője és Horváthné Kecskés Diána a Családsegítő Szolgálat, Gyermekjóléti Központ és Családok Átmeneti otthona intézményvezetője bemutatta az intézményi szolgáltatásokat kiemelve a kapcsolódási lehetőségeket a szabadult pártfogoltak és utógondozottak eredményesebb reintegrációja érdekében.
Az előadások után a munkaértekezlet résztvevői kerekasztal-beszélgetés keretében vitatták meg az elhangzottakat, majd a konferencia zárásaként intézetlátogatáson vettek részt.