Munkatársunknak, dr. Jungbert Zsófiának abban a megtiszteltetésben volt része, hogy a Magyar Testvéri Börtöntársasággal az ECOR projekt keretében 2015. június 16-19. között Németország Brandenburg tartományában szakmai tanulmányúton vehetett részt.

A delegáció tagja volt Roszík Gábor evangélikus lelkész, Balázs Péter bv. dandártábornok, bv. főtanácsos, a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka, Együd József bv. alezredes biztonsági osztályvezető (Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet), Szilassy Roland bv. őrnagy, kiemelt főreferens (Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Főosztálya), Németi Bertalan bv. főtörzsőrmester, gépjárművezető (Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet) és dr. Jungbert Zsófia közalkalmazott jogtanácsos (Váci Fegyház és Börtön).

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az ECOR (European Communities of Restoration) projekt keretében 2015. január 28-30. között a konzorciumi partnerszervezetek számára, az APAC részlegek létrehozása témában képzést tartottak Magyarországon, melynek során a németországi partner, a Kék Kereszt (Blaues Kreutz) meghívta a Magyar Testvéri Börtöntársaságot, valamint az APAC módszer kiszélesítésében szerepet vállalt bv. szerveket.

Németországban a büntetés-végrehajtás kérdését – akárcsak például az oktatás, és a kultúra kérdéseit – tartományi szinten alakították ki. Az alapelveket és az általános kereteket (például az egyszemélyes elhelyezést) törvényi szinten szabályozták, a végrehajtás mikéntjéről azonban a 16 tartomány külön-külön hatáskörben rendelkezik, így lényeges eltérések mutatkoznak az egyes decentralizált kérdések tekintetében.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

A biztonság titkát abban látják, hogy hogyan bánnak a fogvatartottakkal, és hogy mennyire sikerült őket bevonni – első naptól kezdve – a reintegrációs folyamatba.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

A második nap először a Lackau-Dubeni bv. intézetet ismerhettük meg, Brandenburg tartomány összes női fogvatartottja ide kerül elhelyezésre. Ezután következett a Justizwollzugsanstalt Spremberg – Sprembergi Büntetés-végrehajtási Intézet, ahol 2005-től kezdve már csak nyitott részlegek működnek.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Megállapodások alapján az elítéltek a környező települések önkormányzatai számára folyamatosan végeznek jóvátételi (resztoratív) munkákat, illetve az önkormányzat biztosít munkalehetőséget számukra (pl. gondnoki állást egy óvodában), amelyért az intézet fizet munkabért az elítélteknek.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az utolsó napon, Potsdamban Dr. Helmut Markov, a tartományi igazságügyi miniszter és Ralf Andrae, büntetés-végrehajtási főosztályvezető fogadta a delegációt. Miniszter úr tájékoztatást kért a magyarországi büntetés-végrehajtás működéséről, a szakmai munkáról, különösen a fogvatartottak munkáltatásáról. Őszintén érdeklődött a tartományi büntetés-végrehajtásban szerzett tapasztalatainkról, de kikérte a vendégek véleményét a Kék Kereszt által működtetett lakóközösség és az ECOR programban rejlő további lehetőségekről is.