A börtönszínház, azaz a fogvatartottak szereplésével létrehozott színpadi tevékenység mára elterjedt és elismert gyakorlattá vált a hazai büntetés-végrehajtási intézetekben. Az idén második alkalommal megrendezett országos fogvatartotti színházi találkozón egyaránt bemutatkozhatnak az intézetekben működő állandó társulatok és az alkalmi formációk is.
A börtönszínházi előadásokat háromtagú zsűri értékeli, melynek munkájában a BVOP kommunikációs és fogvatartási szakterületeinek képviselői mellett Frenkó Zsolt író-rendező, a Pince Színház kulturális menedzsere is részt vesz. A legjobbnak ítélt csapatok lehetőséget kapnak arra, hogy a József Attila Színházban mutassák be darabjaikat az augusztus 12-i országos döntőn. A hat regionális selejtező egyikének a Budapesti Fegyház és Börtön biztosított helyszínt június 24-én.
A selejtezőn négy bv. szerv fogvatartotti színjátszóinak előadását láthattuk. A Váci Fegyház és Börtön Vaskakas Társulata Petőfi Sándor: A helység kalapácsa című művét, a Fővárosi Bv. Intézet a Venyigei kalmár című Shakespeare-átiratot, az IMEI Kéri Ferenc: A beteg disznó című komédiáját, a Budapesti Fegyház és Börtön pedig a Vass Péter című saját színdarabot mutatta be.
A teljes mértékben autentikus előadások amellett, hogy sugározták a befektetett energiát és a csapatmunka erejét, mind a közönség, mind a szakmai zsűri tetszését is elnyerték. Az ítészeknek valóban komoly fejtörést okozott egyetlen nyertes kiválasztása.
A színház szerepe, hogy meglepjen és hasson – emelte ki értékelése során Frenkó Zsolt, aki köszönetét fejezte ki a résztvevőknek. Kiemelte, hogy a nem mindennapi próbakörülmények ellenére lenyűgöző, remek előadásokat láthatott és sikerült igazi színházi élményekkel gazdagodnia.
A Fővárosi Bv. Intézet Venyigei kalmár című előadásának értékelése során az átiratban szereplő bv-s utalások helyénvalóságát, a minőségi szöveget, valamint a női és férfi szereplők együttes jelenlétét emelte ki a zsűri. Ugyancsak elismerést kapott a szövegtanulásba fektetett energia.
A zsűri úgy látta, hogy az IMEI mindössze 9 perces előadásával komoly művészi teljesítményt nyújtott, mely elsősorban a karakterek kiválóságában és a színpadi gegek helyénvalóságában nyilvánult meg. Frenkó Zsolt a szögedi ténsasszonyt megformáló szereplőt képzeletbeli bv-s Oscar-díjjal is jutalmazta volna.
A Gyűjtő színtársulatának Vass Péter című előadása – mint mesébe oltott valóság, illetve valóságba oltott mese - nagy hatást gyakorolt a zsűri tagjaira. A darab Frenkó Zsoltban a Móricz-művekéhez hasonlítható, klasszikus irodalmi szövegekhez mérhető hatásokat és érzéseket keltett. Az egyszerűségében nagyszerű előadás kapcsán a kiváló artikulációt külön kiemelték.
A váci Vaskakas Társulat A helység kalapácsa című előadása a jól megválasztott színpadi koncepció és a remekül megformált karakterek mellett a saját készítésű, mindenre kiterjedő részletességgel kidolgozott díszletek, kellékek és jelmezek miatt is lenyűgözte a zsűrit. Frenkó Zsolt értékelése alapján az egyik férfi szereplőnek a képzeletbeli bv-s Oscar-díj mellé egy színházi szerződés is kijárna.
A zsűri döntése alapján a Váci Fegyház és Börtön fogvatartotti társulata vehet részt az országos döntőn. A nyertes csapat vezetője a József Attila Színházban való fellépési lehetőséget biztosító oklevél mellé egy 60000 Ft értékű vásárlásra jogosító díjat is átvehetett, melyet a BVOP képviseletében Barbalics Nikoletta bv. őrnagy adott át.
A Váci Fegyház és Börtönben hosszú ideje működő Vaskakas Társulat kiemelt színésze Tibor, aki évek óta foglalkozik színművészettel. Természetesen ő is nagyon örül a sikeres szereplésnek és izgatottan várja a József Attila Színházban való fellépést. Úgy érzi, a színházzal adni tud az embereknek, s egyben önmagának is segíthet a hétköznapokban. Közelgő szabadulását e nagyszerű gondolat jegyében várja: "senki nem tud megtenni mindent, de mindenki meg tud tenni valamit".