TÁMOP-5.6.3-12/1-2012-0001 projekt zárása Az Európai Uniós kiemelt pályázat 2012. december 1-jén indult el a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretén belül kiírt pályázaton, mely országos szintű megvalósításra terjedt ki az összes bv. intézet bevonásával.

A projektgazda a Belügyminisztérium, a konzorciumi partnerek közötti együttműködés a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal és a Nemzeti Munkaügyi Hivatal munkatársain keresztül jött létre. A program során három fős szakmai stáb képviselte intézetünket: Jakab Anriett Judit (reintegrációs tanácsadó, NMH) Borbély Zoltán (utógondozó koordinátor, KIH), és Kollár Zsuzsa (büntetés-végrehajtás intézeti projektfelelős, BvOP). A program célja a fogvatartottak társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációja volt. A négy szakaszból álló program elősegítette a fogvatartottak részére az egyéni, személyre szabott szolgáltatások nyújtását. A program során iratpótlást, szociális ügyintézést is biztosítottak a résztvevőknek. A programba 115 főt sikerült bevonni, de nagy számmal érkeztek hozzánk más intézetből is ügyfelek, akik álláskeresési tanácsadáson, csoportos motivációs foglalkozásokon, személyiség- és készségfejlesztő tréningeken vehettek részt. Intézetünkben a Tranzit F&S Kft trénereinek közreműködésével két tréningcsoport indult, 40 fő vett részt 60 órás önismereti és kommunikációs képességet fejlesztő tréningben. A tréningek elvégzéséről 36 fő szerzett Tanúsítványt. A programban a legnagyobb érdeklődést a szakmaképzésben történő részvétel iránt mutatták a jelentkezők. A program ideje alatt számos fejlesztés megvalósult helyi szinten, kialakításra került a Támop iroda és a csoportos foglalkozásoknak helyt adó Támop Tanterem is. Az asztalosipari tanműhelyünkben 2014. október 27. és december 19.-e között egy 240 órás Asztalosipari szerelő OKJ-s részszakképzést sikerült eredményesen lebonyolítanunk. A szakmaképzést a SZTÁV Felnőttképző zRt oktatói tartották, 16 fő tett sikeres modulzáró vizsgát, 15 fő szerzett bizonyítványt. A tanfolyam résztvevői 2015. január 6-án vizsgáztak elméletből és gyakorlatból egyaránt. A vizsgafeladat egy szekrény elkészítése volt. A gyakorlati oktatás során tankeretet, négylábú kisszéket, hokedlit és szekrényt is megtanultak összeállítani. A fogvatartottak motivációja tovább erősödött, közülük többen is szeretnének munkáltatásban elhelyezkedni, szabadulást követően dolgozni. A képzésben résztvevő fogvatartottak vállalták, hogy fél éven keresztül együttműködnek az utógondozó koordinátorral. A projekt zárásához és értékeléséhez kapcsolódóan közvéleménykutatást is végeztek, mind a fogvatartottak, és mind a személyi állomány körében, hogy teljes képet kaphassunk a program által nyújtott szolgáltatásokról és a helyi megvalósításról.
A program egyik lényeges pontja, hogy az utógondozó koordinátorok munkája nyomán a szabadulásra való felkészülés már a bv. intézet falain belül megkezdődik, és azt követőn folytatódik a civil életben. A fogvatartottak érdeklődéssel várják a program folytatását, igénylik a személyes találkozásokon alapuló ügyféltanácsadást. 

Kollár Zsuzsa bv. intézeti projektfelelős