Komoly kihívások is várnak a fogvatartottakra a szabadulás örömteli pillanatától: ezek megoldásában segít az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 program, amely Fogvatartottak reintegrációja címmel kínál megoldást az álláskeresés, a szociális ügyintézés, a családi kötődések, a kapcsolati háló szorosabbra fűzése terén is. A program első fázisa sikert könyvelhet el a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet Sándorházai Alegységében is.

Országos nagyprojektként kezdődött a büntetés-végrehajtási intézetekben a Fogvatartottak reintegrációja elnevezésű program, amelynek elsőrendű célja a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek és az előzetes letartóztatás alatt álló fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése.

Fontos hozadéka lehet az összesen négy éven át futó, 4000 fogvatartottat bevonó programnak az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése, valamint az, hogy az érintettek számára előbb ablakokat, majd – immár a szabadulóknak – kaput nyisson a szabad világba. A komplex program során egyebek mellett személyiség- és kompetenciafejlesztő csoportfoglalkozásokon, szakmaképzési és utógondozási programokon, családi kapcsolatok erősítését célzó szolgáltatásokon vehetnek részt az érintettek.

A program nagy hangsúlyt fektet a helyi közösség bevonására, így többek között a fogvatartottak és szabadultak lakókörnyezetének érzékenyítésére is. Az álláskeresés és a visszailleszkedés zökkenőmentessége érdekében a projekt munkatársai folyamatosan kapcsolatban állnak a társszervezetekkel, aktívan bekapcsolódnak a reintegrációs folyamatba; például a potenciális munkáltatók tájékoztatásával is segítik a munkaerőpiaci szféra szereplőinek egymásra találását.

A Fogvatartottak reintegrációja című program megvalósításán Sándorházán jelenleg két tanácsadó dolgozik a helyi büntetés-végrehajtási intézeti szakmai vezető irányításával: az eddigi eredmények pozitívak, a toborzás során több száz fogvatartott ismerkedhetett meg a program kínálatával, a tájékoztatási fázist követően már közel félszáz fogvatartott jelezte a programban való részvételi szándékát. Az alegységben folyamatos a tájékoztatás, az elmúlt hetekben részletes toborzási terv nyomán minden zárkába jutott tájékoztató anyag. Az érdeklődő fogvatartottak egyéni és csoportos formában kaptak részletes tájékoztatást a program elemeiről, az igényelhető szolgáltatások köréről.
Aligha véletlen, hogy az eddigi visszajelzések szerint a csoportos foglalkozások, valamint a szakmaképzés lehetőségei iránt a legnagyobb az érintettek érdeklődése.

A következő fázis még izgalmasabbnak ígérkezik; a programban szerepet vállaló tanácsadók személyre szabott fejlesztési tervet készítenek a bevont fogvatartottakkal, melyben a következő szolgáltatások szerepelhetnek.
– Kompetenciafejlesztő foglalkozás
– OKJ szakképzés, részszakképzés, egyéb betanító képzés
– Humánszolgáltatások: életvezetési tanácsadás; pályaválasztás, pályaorientáció; álláskeresési felkészítés; munkaerőpiaci és foglalkoztatási információk nyújtása; szociális ügyintézés; segítő beszélgetés; önsegítő csoport; resztoratív érzékenyítő csoportfoglalkozás
A Fogvatartottak reintegrációja című program sajátos jellemzője, hogy  a projektben a munkaerőpiaci és társadalmi reintegrációt segítő szolgáltatások egy része a bevont fogvatartottak hozzátartozói számára is elérhetőek lesznek – így az említett kapu minden érintett számára szélesre tárulhat a szabadulás időszakában!

A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!

(Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, Fogvatartottak reintegrációja című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.)