Konyhai kisegítő szakmát szerzett 14 elítélt a tiszalöki börtönben. A tanfolyam 3 hónapon keresztül nyújtotta az elméleti és a gyakorlati ismereteket a résztvevők számára. Záróvizsgájukra 2015. június 22-én került sor, amelyet modulzáró vizsgák előztek meg.

Hétfőn délután nemcsak "próbafőzésre" készültek a konyhán. A vizsgát munkavédelmi oktatás előzte meg, azután kihúzták a tételeket. Mindenkinek 2-2 étel elkészítésekor kellett megmutatnia tudását. Előkészítették az eszközöket, a nyersanyagot, beosztották a főzési időt és a végeredményt feltálalták. Sárgaborsópüré leves, hamis gulyásleves, paradicsomleves, brokkolikrémleves, meggyleves, köménymagleves, galuska köret, burgonyapüré, lencsefőzelék, palacsinta és uborkasaláta került az asztalra.

Fotó: TOBVI

„Sokszor az otthonról hozott tapasztalatokat és emlékeket kellett elővennem ahhoz, hogy szemléltetni tudjam a főzés gyakorlatát.”- foglalta össze a tanfolyam szakoktatója a képzés során összegyűlt élményeit. Hozzáfűzte, hogy az elmélet nehezebbnek bizonyult, mint a gyakorlat, bár volt olyan eset, amikor a gyakorlatot is elméleti képzésben kellett elmagyarázni. Eleinte nehéznek bizonyult szóban elmagyarázni és elmutogatni a rántás elkészítését, de az elítéltek érdeklődőnek és fogékonynak bizonyultak.

„A gyakorlat nagyobb kihívásnak bizonyult, de sokkal élvezetesebb volt a konyhán tanulni, főként a kóstolás miatt.”- tették hozzá a vizsgázók.

Fotó: TOBVI

A tanfolyamot a Tiszavasvári Középiskola, Szakiskola és Kollégium bonyolította le. A vizsga elnöke a Nemzetgazdasági Minisztérium, a vizsgabizottság további 2 tagja a Kereskedelmi és Iparkamara képviseletében volt jelen. Kiemelték, hogy a vizsgázók jól felkészültek voltak, ügyeltek a higiénés szabályok betartására, ismerték a szakszavakat, és kifejezetten ízletes ételeket készítettek. Az elvégzett tanfolyammal nemcsak saját ismereteiket tudják bővíteni, hanem a munkaerő-piaci beilleszkedési esélyeik is megnövekednek.

Fotó: TOBVI

Fotó: TOBVI