Fogvatartotti alkotásokból nyílt kiállítás a balassagyarmati Palóc Múzeumban, melynek tárgyait bűnmegelőzési pályázat keretében különleges fafaragási eljárással készítették a fogvatartottak.
A Balassagyarmati Fegyház és Börtön bűnmegelőzési tevékenysége hosszú évekre nyúlik vissza. Rendszeres pályázati tevékenység mellett számos lehetőség nyílik a fogvatartottak számára, melyek a szabadidő hasznos eltöltésén túl reintegrációs és bűnmegelőzési célokat szolgálnak.
Idén a bűnmegelőzés körében több program is elindulhatott, így a jobb agyféltekés rajzolás, művészetpedagógiai csoport, fórum színház, fafaragó szakkör, irodalomterápia és társasjáték-terápia.
A jobb agyféltekés tevékenység elindítja a fantáziát, a kreativitást, az alkotást, ezáltal fellendíti egy csoport életét. A kreatív ember tevékeny és cselekvő, képes irányítani a saját életét, megoldást talál problémáira. A program során bebizonyosodott, hogy a bevont 10 fogvatartott képes változást elérni, változtatni látásmódján, képes a semmiből felépíteni valamit.
A művészetpedagógiai csoport lényege, hogy a bevont személy valamely művészeti ág segítségével kifejezheti önmagát, gondolatait. A művészi eszközök segítségével tehát képes megvalósítania önmagát, így sokkal inkább meg tud felelni a börtön szabályainak, vagyis megtalálja helyét a normák között. Ennek során 6 célszemély tapasztalta meg az alkotás örömét, és sikerélményük újabb alkotások elkészítésére ösztönözte őket.
A fórum színház tevékenységében 8 fogvatartott vett részt, melynek során a színház eszközeivel egy darabban megpróbálták megváltoztatni kilátástalan helyzetüket, így mutatva példát a nézőknek és maguknak a szereplőknek. A pályázat ideje alatt tartott négy bűnmegelőzési előadáson több mint száz látogató volt jelen.
Az irodalomterápia során a 12 fogvatartott feladatai közé tartozott egy-egy szereppel, idézettel, szimbólummal való azonosulás, mely segítségükre volt abban, hogy jobban megismerjék önmagukat, és fejlesztésre szoruló készségeiket.
A társasjáték-terápiában 12 mentális problémával küzdő fogvatartott részére nyílt lehetőség problémamegoldó és együttműködési képességének, valamint kommunikációs készségének fejlesztésére.
A kiállítás szempontjából azonban leginkább a fafaragó szakkör volt lényeges, melynek során Egry Istvántól, a népművészet nívó díjjal elismert kiváló mesterétől sajátíthatta el hat fogvatartott a palóc áttört fafaragás fogásait, műhelytitkait. A szakkör során a fogvatartottak társak voltak egy kihaló félben lévő mesterség továbbéltetésében, a palóc kultúra örökségének ápolásában. A megszerzett ismereteket, maguk a fogvatartottak is tovább tudják majd adni. Munkájukból "a szenteknek is volt múltjuk, a bűnösöknek is kell legyen jövője" mottóval nyílt kiállítás a balassagyarmati Palóc Múzeumban.
A kiállítás megnyitóján dr. Lengyel Ágnes múzeumigazgató, és Lencsés Zsolt, az ARTÉKA Művészetek Határok Nélkül Egyesület elnöke egyaránt méltatta a különleges alkotásokat, majd Egry István fafaragó mester szólt elismerően a résztvevő fogvatartottakkal kapcsolatos pozitív tapasztalatairól. A kiállítás július 31-ig tekinthető meg.