A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben a Drogambulancia Alapítvány munkatársai, a VÉDŐ-HÁLÓ Cellaprogram projekt keretében tartottak tájékoztató előadást a fogvatartottakkal közvetlenül foglalkozó személyi állomány 15 fős csoportjának.
Az Alapítvány, a KAB-ME-14-B-16019 azonosító számú VÉDŐ-HÁLÓ Cellaprogram projektet az intézet miskolci székhelyén és a Fiatalkorúak Regionális Büntetés-végrehajtási Intézete szirmabesenyői telephelyén valósítja meg, amelynek célcsoportja a drogprevenciós körleten elhelyezett fogvatartottak, valamint az intézet reintegrációs feladatait ellátó dolgozói.
A projekt célja, a B.-A.-Z. Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben és a Fiatalkorúak Regionális Büntetés-végrehajtási Intézetében elhelyezett elítéltek esetében a drogprevenció elősegítése, helyi szintű, széles spektrumú beavatkozásokkal az életminőség javítása, az egészség-promóciót segítő pozitív életszemlélet, az egészséges életvezetés közvetítése. A szakemberek törekvése arra irányul, hogy az erőforrások és lehetőségek kiaknázásával egy olyan életfelfogás alakuljon ki a kábítószert használókban, amelynek természetes velejárója a drogmentesség.
További szándék, hogy az egészségnevelő, oktató-nevelő és támogató szolgáltatás pozitív mintát nyújtson a kábítószer-használattal szemben.
A program univerzális, célzott és javallott prevenciós módszerekkel segíti elő a szerhasználattal szembeni vonzó alternatívák biztosítását, emellett biztosítja a segítő szolgáltatásokhoz való hozzáférést.
A programban megvalósítandó tevékenység két programelemből áll.
Az első ütemben az intézet – kábítószer megelőző és reintegrációs tevékenységében résztvevő – dolgozói részére „Szer-telenül” néven csoportfoglalkozást tartanak az Alapítvány munkatársai.
Ennek célja, hogy a büntetés-végrehajtási intézetben dolgozók megismerjék a szenvedélybetegségek fajtáit, a szenvedélykeltő szerek hatásait, valamint a prevenciós lehetőségeket. Fontos, hogy ezeket az ismereteket mindennapi munkájukba be tudják építeni.
A projekt második fázisában a programba bevont fogvatartottak részére „Ép testben ép lélek” címmel tréninget szerveznek a szakemberek.
A kiscsoportos foglalkozások során szerepjátékok, helyzetgyakorlatok módszerét alkalmazzák.
A tréning az önismeret-fejlesztésre, a kommunikációra, a kapcsolatalakításra, a harag- és agressziókezelésre, a csoporttevékenységre, a stressz-feldolgozó képesség, a szerhasználatra „nemet mondás” képességének fejlesztésére, valamint az egészséges élet elemeire terjed ki.
A program eredményeképpen kialakul a résztvevők belső motivációja az egészséges életvitelre, életmódra, valamint fejlődik a személyi higiénéjük, a saját környezetük rendbentartására való igény, továbbá rendelkezni fognak azokkal a jártasságokkal, készségekkel, melyeknek birtokában önmagukat pozitív irányba tudják fejleszteni. Konfliktuskezelési készségeik javulnak, és képesek lesznek könnyebben beazonosítani a környezetükben azokat a gondokat, konfliktusokat, krízishelyzeteket, melyek szerhasználathoz vezethetnek.