„Együttműködési lehetőségek a büntetés-végrehajtás területén” címmel rendeztek konferenciát a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben. A szakmai fórumon képviseltette magát a Győri Törvényszék és a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség is. Természetesen az börtön szakterületi vezetői, a témában leginkább érintett büntetés-végrehajtási osztályon dolgozók, és a debreceni egyetem joghallgatói is a hallgatóság soraiban foglaltak helyet.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Nyima Tamás bv. ezredes, a börtön parancsnoka köszöntötte házigazdaként a megjelenteket, meghívott vendégeket, előadókat és a hallgatóságot. Örömét fejezte ki , hogy a rendezvényt megtisztelte jelenlétével dr. Holler Judit, a Győri Törvényszék bv. bírája és dr. Körmendy András bv. ügyész is.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönDögei Sándor bv. alezredes büntetés-végrehajtási osztályvezető „A bv. ügyek előterjesztésének szakmai szempontjai” című előadásával kezdődött a program. Az osztályvezető prezentációjából kiderült, hogy milyen protokoll szerint készülnek azok a fogvatartottakat érintő előterjesztések, amelyek a bv. bíró elé kerülnek. Megtudhatták a jelenlévők, hogy szinte már befogadáskor, az egyéniesített reintegrációs programterv kidolgozásával megkezdődik a fogvatartottak felkészítése, hogy  szabadulásukat követően sikeresen vissza tudjanak illeszkedni a társadalomba. 

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Dr. Körmendy András bv. ügyész előadásával folytatódott tanácskozás. Prezentációja a „Bv. ügyészi tevékenység eredményei a bírói gyakorlatban” témát dolgozta fel.   Ismertette, hogy a Főügyészség tisztában van a börtön befogadási kötelezettségével, az építészeti adottságokkal, de a meglévő problémák, és nehézségek ellenére is be kell tartani a törvényt.

 

 

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Majd dr. Holler Judit „A bv. bíró döntésének szempontjai” című előadásában értékelte az intézeti előterjesztések tapasztalatait. Ismertette azokat a konkrét eseteket, amelyek nagymértékben elősegítették az ítélkezési munkát, és megfogalmazta elvárásait azokban a pontokban, amelyek még fejlesztésre szorulnak. Elhangzott, hogy a korábban tapasztaltakkal ellentétben jelentősen javult az előterjesztések szakmai színvonala. A bírónő kiemelte, hogy a jövőben csökken a határozatokkal kapcsolatos adminisztráció ügyintézési ideje, így a fogvatartottak előbb megkapják a bv. bírói döntésekről szóló határozatokat.

A program lehetőséget biztosított a hallgatóknak, hogy az előadásokkal kapcsolatosan kérdéseket intézzenek az előadókhoz. A bv. osztályon dolgozókat elsősorban a fogvatartottak feltételes kedvezményének elbírálását érintő kérdések érdekelték.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönEzt követően „Fogvatartottak körülményeivel kapcsolatos marasztalások az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatában” címmel dr. habil Elek Balázs Phd. a Debreceni Ítélőtábla tanácselnöke, tanszékvezető egyetemi docens előadását hallhatták a jelenlévők. Megtudhatták a hallgatók, hogy milyen ügyekben hoztak elmarasztaló ítéleteket Strasbourgban, mi áll az ítéletek hátterében, és arról is szó esett, hogy hány és milyen témájú, Magyarországot érintő ügyet tárgyalnak a közeljövőben az Európai Emberi Jogi Bíróságon.


A napot Dr. Körmendy András bv. ügyész előadása „A fogvatartottak körülményei és a nemzetközi bíróságok ítéletei bv. ügyészi szemmel” című előadása zárta. 

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

A jelenlévők hasznosnak ítélték a programot, hiszen  a megszerzett ismeretek a gyakorlati munka során is felhasználhatóak.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön