Dr. Kovács Tibor tüdőgyógyász, légúti allergia specialista tartott előadást a dohányzás ártalmairól és a leszokást segítő lehetőségekről, melyen a fogvatartottak és a kollégák is részt vehettek.

Az előadás fő célja a tüdőrákról és a dohányzás okozta betegségekről szóló, hiteles információk megosztása a betegekkel, érdeklődőkkel. Ma probléma, hogy a rászorulók sokszor olyan forrásokból tájékozódnak, amelyek nem elég megbízhatóak. A megelőzés a mai napig a legfontosabb a betegség tekintetében.

Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet

Ez csak felvilágosító előadásokkal, leszoktató programokkal valósulhat meg. Magyarországon napjainkban a 14 évesnél idősebb lakosság 35%-a rendszeres dohányos (a férfiak 42%-a), a férfiak csaknem negyede erős dohányos, azaz naponta legalább húsz szál cigarettát szívott el. Az egy főre eső 2654 darab éves cigarettafogyasztás a negyedik legmagasabb a világon. Tudományos bizonyítékokkal igazolt tény, hogy a dohányzás a tüdőrák és rosszindulatú daganatok, szív-érrendszeri betegségek között ok-okozati vagy elősegítő kapcsolat van, ezért a dohányzás az idő előtti halálozás emelkedését okozza. Hazánkban minden ötödik haláleset közvetlenül a dohányzásnak tulajdonítható. A dohányzással összefüggő többlethalálozásból 64% a 35-69 éves korban fordult elő, ezeknek az embereknek az életét a cigaretta átlagosan 14 évvel rövidítette meg. Hazánkban a dohányzás a legfontosabb kiküszöbölhető egészségi ártalom.
Az adatok szerint a dohányosok többsége szeretne leszokni a cigarettáról és élete során legalább egyszer meg is kísérli a dohányzás abbahagyását. Ezeknek a leszokási kísérleteknek azonban csak töredéke (1-2%) jár sikerrel.

Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet

 

A sikeres terápiák jellemzője, hogy a közvéleményt tájékoztatni kell a dohányzás következményeiről és arról, hogy a cigaretta elhagyásához hatásos segítséget kaphatnak. Minden orvosnak rutin betegellátó tevékenysége keretében foglalkoznia kell a beteg dohányzásával. Meg kell kérdeznie, hogy dohányzik-e tanácsolnia kell a cigaretta elhagyását és ehhez segítséget kell felajánlania. Létre kell hozni és fenn kell tartani olyan, a dohányzásról leszokást segítő szakellátást, amelyik mindenki által elérhető és hozzáférhető.

Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet

Ez alapján az előadás mind a dohányzás ártalmairól, következményeiről szólt a fogvatartottakhoz és a résztvevő állományi tagokhoz, mind pedig a leszokás lehetőségéről az ehhez nyújtható segítségekről.