Minden egész eltörött – Életutak a kényszergyógykezelés után” címmel 2017. november 28-án megrendezték az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet történetének első tudományos konferenciáját.
A fogvatartottak – beleértve a kényszergyógykezelés alatt álló betegeket is – számos kihívás előtt állnak szabadulásukat követően, legyen szó szociális ügyintézésről, álláskeresésről, vagy éppen a családi kötelékek megerősítéséről, helyreállításáról. A visszailleszkedést segíti a konvergencia régiókban megvalósuló EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt. A projekt elemei a Közép-Magyarország régióban, így az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben is megvalósulnak, azonban nem európai uniós, hanem költségvetési támogatásból.
A büntetés-végrehajtási szervezet pályázatot hirdet a büntetés-végrehajtási területen zajló publikációs tevékenység ösztönzésére. A pályázati felhívás célja, hogy a büntetés-végrehajtás számára aktuális és releváns témakörökben, szakmai-tudományos igényességgel megírt, adatelemzésen, hatásvizsgálaton vagy empirikus felmérésen alapuló, fejlesztési döntéseket, innovatív megoldásokat támogató pályaművek szülessenek. A témavázlatokat április 19-ig lehet elküldeni.
2016. június 8-án Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára és Csóti András bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka 32 darab új rabszállító autót adott át a szervezetnek. Az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet is kapott egyet az új Opel Movano típusú gépjárművekből.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának beruházásában az IMEI mindhárom épületére kiterjedő felújítás valósult meg. A tervezés és kivitelezés a közel 120 éves épületek nagyrészt elavult rendszereinek, épületrészeinek felújítására, korszerűsítésére koncentrált.
Pályázati forrásból szépült meg a közel 120 éves intézet belső udvara.
A Belügyminisztérium által 2014-ben meghirdetett „Üzemeltetési költségcsökkentést eredményező energetikai fejlesztések pénzügyi támogatása” című pályázat keretében az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet I. épületében, valamint a közösségi foglalkoztató helyiségben, vagyis a pavilonban található összesen 164 darab, közel 70 éves nyílászáró újult meg.
Főzőtanfolyam indult „Kiskukták” elnevezéssel a kényszergyógykezelt betegek részére. A foglalkozásokon 10 főből álló csoport vesz részt hónapról-hónapra. A tanfolyam célja az intézetben lévő betegek szabadidejének hasznos eltöltése, önállóságra nevelés, és az alapvető és egészséges ételek elkészítésének elsajátítása a tojás feltörésétől a mosogatásig.