A fogvatartottak – beleértve a kényszergyógykezelés alatt álló betegeket is – számos kihívás előtt állnak szabadulásukat követően, legyen szó szociális ügyintézésről, álláskeresésről, vagy éppen a családi kötelékek megerősítéséről, helyreállításáról. A visszailleszkedést segíti a konvergencia régiókban megvalósuló EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt. A projekt elemei a Közép-Magyarország régióban, így az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben is megvalósulnak, azonban nem európai uniós, hanem költségvetési támogatásból.

A „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt célja alapvetően a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek és az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, azonban nem feledkezik meg egy speciális fogvatartotti csoportról, a kényszergyógykezelés alatt álló betegekről sem. Az ő esetükben is alapvető fontosságú a bűnismétlés kockázatának csökkentése, hiszen éppen ezen kritérium vizsgálata alapján dönt a bíróság a felülvizsgálati tárgyalásokon a kényszergyógykezelés megszüntetéséről.

A személyiség- és kompetenciafejlesztő csoportos és egyéni foglalkozások, a különböző szakmaképzések, valamint az utógondozás a problémamentes és sikeres visszailleszkedést hivatott elősegíteni.
Intézetünkben a program megvalósításán egy tanácsadó dolgozik a Pszichopedagógia Osztály vezetőjének szakmai irányításával, szoros együttműködésben a kényszergyógykezelt betegosztályok reintegrációs tisztjeivel.

A projekt jelenleg a toborzás és a tájékoztatás fázisában jár – plakátokon, szórólapokon, valamint személyes beszélgetéseken keresztül igyekszünk minél több beteget bevonni a programba, akiknek a figyelmét elsősorban a szakmaképzések keltették fel.

A projekt keretén belül a tanácsadó a programba önként jelentkező betegek számára – a reintegrációs tisztekkel, a pszichológusokkal és a pszichiáter szakorvosokkal konzultálva – Egyéni Fejlesztési Tervet készít. A tervet személyiség- és kompetenciafejlesztő foglalkozások (indulatkezelés, konfliktuskezelés, asszertivitás, viselkedéskorrekció stb.), szakmaképzés (terveink szerint ajándéktárgy-készítés) és különböző humánszolgáltatások (életvezetési tanácsadás, munkaerő-piaci információk nyújtása, szociális és egészségügyi ügyintézés, segítő beszélgetés, pszichoedukáció stb.) révén valósítjuk meg. Ezen projektelemek egy része a betegek hozzátartozói számára is elérhetőek lesznek.

A projektről bővebben a TEtt-program honlapján olvashatnak.