A jelenleg is zajló "Fel a fejjel! – művészetterápia alkalmazása a baracskai speciális csoporttagok személyiségfejlesztésére” elnevezésű projekt a Belügyminisztériuum által nyújtott támogatással, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács közreműködésével valósul meg . A projekt célja a résztvevő elítéltek személyiségének fejlesztése, fő elemei a mese-, és zeneterápia, valamint a jobb agyféltekés rajzolás.

Forrás: KDOBVI

 

A kiállítás ünnepélyes megnyitójára 2015. április 29-én, az intézet baracskai objektumában került sor. Szeidl Tamás bv. alezredes parancsnok-helyettes köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy az intézet támogatja az ilyen  kezdeményezéseket, melyek segítségével a fogvatartottak számára értelmes és hasznos tevékenység kínálható fel, továbbá a 2015. január 01-vel hatályba lépett bv. kódex központi gondolatának megfelelően reintegrációjuk elösegíthetö.

 

Forrás: KDOBVI

A foglalkozásokról készült fotósorozatból, illetve a rajzfoglalkozásokon készített alkotásokból összeállított tárlat figyelemfelkeltő, céja megismertetni a művészetterápia adta lehetőségeket az intézetben elhelyezett, a foglalkozásokon nem résztvevő fogvatartottakkal, illetve mindenki mással, aki a tárlatot megtekinti.

 

Forrás: KDOBVIA parancsnok-helyettes megnyitóbeszédét követően az intézet egyik pszichológusa, Varga Judit bv. hadnagy - aki mint koterapeuta vesz részt a foglalkozásokon - a projekt szakmai részét mutatta be.  A pszichológus hangsúlyozta, hogy a program célja, nem tanítás, nem viselkedésterápia, hanem a belső erőforrásokhoz való visszatalálás segítése, illetve,hogy a résztvevők önismeretük fejlődése által képessé váljanak probléma-helyzetben adaptív, konstruktív döntéseket hozni.

 

Forrás: KDOBVI

Forrás: KDOBVIA projekt szakmai bemutatását követően a résztvevők a meseterápia és a zeneterápia során készült filmösszeállítást tekinthették meg, melynek segítségével a foglalkozások folyamatába pillanthattak be. A kisfilmben a résztvevők elmesélték élményeiket és elmondták véleményüket a foglalkozássorozat kapcsán.A kisfilm megtekintése után került sor az alkotások megtekintésére.

 

Forrás: KDOBVIA művészetterápia az új lehetőségek megtapasztalása által szemlélet- és értékváltás lehetőségét, alternatívákat nyújt, mely a reintegrációs tevékenységgel összhangban segíti a fogvatartottak önbecsülésének fenntartását, szellemi képességeinek fejlesztését, irányt mutat a szabadulás utáni életre való felkészülés során.

 

Önarckép az 1. és az 5. napon, Forrás: KDOBVIA foglalkozásokba bevont fogvatartottak számos pozitív élménnyel és gondolattal gazdagodnak, melyek segíteni tudják őket abban az elhatározásukban, hogy normakövető életmódot folytassanak szabadulásukat követően.

Köszönet illeti a projektben közreműködő Csóka Judit klinikai szakpszichológus, meseterapeutát, Beróné Pribelszki Éva és Beró Szilárd tanulást segítő trénereket, valamint Géczy Andrea zene és szolfézstanár, zeneterapeutát, akik munkájukkal hozzájárulnak a projekt sikeréhez.