Egy beszélgetés, egy értő hallgatás, egy jó tanács. Sokszor ennyi is elég, hogy a problémával küzdő fogvatartottak lelkivilága helyrebillenjen.

Bűn, bűnöző, büntetés. Nagyjából így lehet leegyszerűsíteni a társadalom látásmódját. Pedig ez nem ilyen egyszerű, és nem mindegy, hogy az a büntetés milyen körülmények között, milyen hatásokkal valósul meg. A legfontosabb eredményként a jó útra terelést, a civil életbe való visszailleszkedést, a hasznos, törvénytisztelő mindennapokat szeretné elérni a büntetés-végrehajtás. A társadalmi elfogadtatás nehézsége a mai napig probléma a szabadult fogvatartottaknál. Így nem csoda, hogy az intézetbe kerülés sokak számára különösen nehezen kezelhető. A szabadságvesztés büntetés nem csak a külvilágtól történő elzárást jelenti, a családból kiszakadás, a szigorú szabályok közt élés, a nem megválasztható zárkatársak, a kapcsolattartás nehézsége sokszor a "legkeményebb" fogvatartottat is megtöri. A büntetés-végrehajtás fő célja a fogvatartottak reintegrációja, azonban ennek a foglalkoztatáson, oktatáson, munkáltatáson kívül számos formája létezik. A szabadidő hasznos eltöltése, a vallásgyakorlás, a kulturális és sport programok mellett nagyon nagy szerepe és felelőssége van az intézetben dolgozó pszichológusoknak is.

Forrás: Állampusztai OBVI

Az új büntetés-végrehajtási törvénynek köszönhetően a büntetés-végrehajtási intézményekben egyre több pszichológusra van szükség. Állampusztára a 2015-ös évben 2 új pszichológus is érkezett, akik az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezték meg pszichológusi diplomájukat.
A bv.-s pszichológusi munka látszólag nem sokban különbözik a civil életbeli pszichológusi munkától, viszont a helyzet sajátosságai miatt mégis nehezebbnek mondató. Egy bv.-s pszichológusnak a szakma minden területén otthon kell lenni, legalább érintőlegesen, ugyanis nem lehet egy adott problémával jelentkezőt másik pszichológushoz irányítani. A leggyakrabban egyébként a támogató pszichológusi foglalkozásokra van igény, illetve a pszichológusoknak nagy szerepe van a krízisek kezelésében, megelőzésében. Folyamatosan tartják a többi szakterületekkel (reintegrációs, egészségügyi) a kapcsolatot, így a segítség azonnal tud érkezni. Habár a fogvatartottak a börtönben alapvetően bizalmatlanok, mind a társakkal mind a személyzettel, egy pszichológusnak a munkájához nélkülözhetetlen a bizalmi légkör kialakítása, ami néhány esetben nehezen kivitelezhető. A napi munka általában változatos, különféle problémákkal szoktak érkezni a fogvatartottak, de a leggyakoribbak a családi vagy az életvezetési problémák, melyek elsősorban civil életükhöz köthetőek. Ezen kívül börtönön belüli érdekérvényesítési vagy konfliktuskezelési tanácsokért is viszonylag gyakran fordulnak pszichológushoz. Olyanok is akadnak, akik abban kérnek tanácsot, hogy miként tudnák bent töltött idejüket elviselhetőbbé tenni, és vannak, akik egy jó beszélgetés reményében fordulnak a szakemberekhez. Mivel az intézetünkben nagy számmal foglalkoztatjuk az elítélteket, viszonylag kevesebb problémával jelentkeznek, ugyanis a munkáltatás hozzájárul a pszichés jóléthez is. Ennek ellenére a pszichológusok számára nincsen két egyforma nap, hiszen sokrétű, változatos az itteni munka, csakúgy, mint azok az egyéni élethelyzetek is, amelyekkel felkeresik őket.

Forrás: Állampusztai OBVI
A pszichológus a személyes segítségnyújtáson túl, bizonyos csoportfoglalkozásokat is tart. A solti objektumban találhatók a speciális csoportjainak, úgy mint a drogprevenciós, a pszicho-szociális, és a gyógyító-terápiás. Az ezeken a részlegeken elhelyezett fogvatartottak több pszichológusi (egyéni vagy csoportos) foglalkozást igényelnek. A drogprevenciós részlegen működő csoport célja a józanság megtartása, a visszaesés megelőzése, illetve a szenvedélybetegséggel kapcsolatos általános felvilágosítás, beleértve azt is, hogy a résztvevők szabadulás után mely intézményekhez fordulhatnak függőségi problémáikkal. Ezen kívül a pszichológusok tartanak terápiás foglalkozást kifejezetten mentális nehézségekkel élő fogvatartottak részére, illetve olyan csoport is van, amely a zene eszközeivel segíti az önkifejezést és a jólétet.