Az észak-kelet magyarországi régió négy büntetés-végrehajtási intézete és a velük együttműködő lengyel bv. intézetek szakmai konferencián cseréltek tapasztalatot a fogvatartotti munkáltatásról 2016. október 19-21. között.
A Tiszalöki Országos Bv. Intézet, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet és a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön szakmai tapasztalatcserére hívta az együttműködő lengyel bv. intézeteiket és irányító szerveiket.
A tapasztalatcsere témája „A magyar büntetés-végrehajtási törvény új jogintézményei, valamint a fogvatartotti foglalkoztatás eredményei az észak-kelet magyarországi büntetés-végrehajtási intézetekben. A munkáltatás formái, új irányai a magyar büntetés-végrehajtásban” volt.
A lengyelországi delegációt Marek Grabek ezredes, a rzeszówi büntetés-végrehajtási körzet parancsnoka vezette, de részt vett a konferencián Andrzej Leńczuk, a lengyelországi büntetés-végrehajtás parancsnokságának főosztályvezetője, valamint a przemyśli, rzeszówi, uherce mineralnei, lupkówi intézetek parancsnokai is.
Magyar részről a fogvatartottak utóbbi két évben bevált munkáltatási lehetőségeit a Duna-Papír Kft., az Ipoly Cipő Kft., a BUFA Kft., a KÉSZ Kft., a Nagyfa-Alföld Kft., és az Adorján-Tex Kft. képviselői mutatták be. A foglalkoztatás egyéb gyakorlati megvalósítását pedig a sátoraljaújhelyi, tiszalöki és nyíregyházi bv. intézetekben tekinthették meg a résztvevők.
A delegáció tagjai betekintést nyertek a magyar fogvatartotti munkáltatás új formáiba is, melyek a foglalkoztatási létszám emelése miatt jöttek létre, illetve a korábban munkaképtelennek jelölt fogvatartottak rehabilitációs célú foglalkoztatásának lehetőségeit is megismerhették.
A lengyel delegáció elismeréssel hallgatta a statisztikai adatokkal is alátámasztott beszámolókat a magyar rendszerről, amelyek a kötelező foglalkoztatási létszám emelésére nemrég alkotott lengyel szabályozásban is elsődleges mérőszámként szerepelnek. A képviselők sok kérdéssel fordultak a gazdasági társaságok és intézetek képviselőihez, a szakmaképzés, a terápiás foglalkoztatás és a motiváció fenntartásának témakörében.
A foglalkoztatási helyszínek bejárása során a költségvetési, az autóipari, a hulladékkezelési és belső ellátási területen működő munkahelyek keltették fel leginkább az érdeklődésüket, amelyekről részletes beszámolókat is meghallgathattak.