Állampusztán először tartottak lóárverést, június elején huszonegy lóra lehetett licitálni a büntetés-végrehajtási intézet mellett működő kft. lovászatában.
A nyolc éve átadott hatalmas istállóban és a lovászatban 110 lóból álló tenyészet működik. A nóniusz fajtát az Országgyűlés tizennégy éve a veszélyeztetett, magas genetikai értéket képviselő tenyésztett állatfajták sorában, nemzeti kinccsé nyilvánította.
A mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt.-vel való szoros együttműködés célja is az, hogy minél kiválóbb genetikai adottságokkal rendelkező nóniusz állományt neveljünk – mondta el Gombos Róbert bv. ezredes, az Állampusztai Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője.
A mostani árverés az első lépés az „állománytisztításban”, mert szeretnék a tenyésztést még céltudatosabbá tenni. A nóniusz ugyanis egy olyan kiváló fajta, amelynek a lábszerkezete alkalmas arra, hogy a rendvédelemben is alkalmazzák. Emellett különböző vizsgálatokon és rengeteg képzésen is meg kell felelniük a nóniuszoknak, amelyek már a készenléti rendőrségnél is bizonyították, hogy képesek ilyen feladatok végrehajtására. Európában mostanában inkább a nagyobb jövedelemmel kecsegtető sportlovak tenyésztésével foglalkoznak, miközben szinte elfogytak a „rendvédelmi lovak”.
Az árverést Dr. Pataki Balázs irányította, aki a magyar lótenyésztés egyik legelismertebb képviselője és több mint fél évszázada dolgozik a hagyományos hazai lófajtákkal.