2015. január 1. az az időpont, amikor a pártfogók a bv. szervezethez kerültek. Lassan egy éve, hogy speciálisan az intézetekben, és az egyes településeken felállított irodákban fogadják az ügyfeleket, és a fogvatartottakat. Az elmúlt majd egy év tükrében tekintettük át a pártfogói munka részleteit.

Intézetünkben 2 pártfogó felügyelő működik, mindkét objektumunkban egy-egy. Területileg Kunszentmiklós, Solt, Kiskőrös térsége tartozik hozzájuk.
Feladataik közé tartozik a feltételes szabadságra bocsátással összefüggésben elrendelt pártfogó felügyelői vélemény elkészítése. Ennek érdekében a pártfogó felügyelő az elítéltet meghallgatja és rendszeresen kapcsolatot tart vele, valamint vizsgálja a szabadulás utáni lakókörnyezetet. A vélemény tartalmazza az elítélt személyének vizsgálatát, a szabaduláskor fennálló életkörülményeit, a bűncselekmény elkövetéséhez vezető oksági folyamatot. A vélemény kiterjed az elítélt családi állapotára, iskolai végzettségére, szakképzettségére, foglalkozására, munkahelyére vagy tanulói jogviszonyára, egészségügyi adataira, esetleges káros szenvedélyére, szociális helyzetére. Ilyen módon elősegíti az elrendelő döntését.

Másik fontos rész, a környezettanulmányok készítése, erre négy esetben kerülhet sor:
- a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből kizárt életfogytig tartó szabadságvesztésre ítéltek kötelező kegyelmi eljárása elbírálásához
- a szabadságvesztés félbeszakításra irányuló kérelem indokoltságának ellenőrzése céljából
- a reintegrációs őrizetbe helyezést megelőzően
- a fiatalkorú befogadó részlegbe helyezését megelőzően

Az intézetben is folyamatos kapcsolatban kell lenniük a fogvatartottakkal, nemcsak a vélemény elkészítésekor, hanem a mindennapok során is, a gondozás keretében végzett reintegrációs tevékenységgel. Ennek feltételeit a Bv. törvény 185. § (1) és (2) bekezdései szabályozzák. Célja, az elítélt szabadulásra történő eredményes felkészítése, társadalomba való visszailleszkedésének elősegítése, a szabadulás utáni jogkövető életmód kialakításához szükséges feltételek biztosítása, ezáltal a visszaesési kockázat mértékének csökkentése.

Forrás: Állampusztai Országos BV. Intézet
Fontos feladat az utógondozás keretében végzett reintegrációs tevékenység is, hiszen ezzel már a kinti életét segítjük a volt fogvatartottaknak. Eredményességét tekintve, hatékonyabb, ha a reintegrációs gondozással egységesen, komplex folyamatként valósul meg. Az utógondozás igénybevételének lehetőségére az utógondozott a szabadulását követően 1 évig jogosult.

Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet
A települési irodákban az utógondozottakat, és a feltételes szabadságra bocsátás mellett elrendelt vagy fennálló pártfogásra kötelezetteket fogadják a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelőink.

Pártfogóink: Mácsai Éva, Nemes László
Telefonszám: 06-30-439-8738
E-mail cím: MMBDYfZewiMYvA60gUm0mbWFjc2FpLmV2YUBidi5nb3YuaHU= eqFMxFdsEjz3MWTbmVtZXMubGFzemxvQGJ2Lmdvdi5odQ==

Területi ügyfélfogadási helyek és időpontok:
Kunszentmiklós
Ügyfélfogadás helyszíne: Kunszentmiklósi Járási Hivatal Munkaügyi Kirendeltség, 6090 Kunszentmiklós, Rákóczi utca 62/A
Ügyfélfogadás időpontja: páratlan hetek keddi napján 8:30-12:00 óráig
Kiskőrös
Ügyfélfogadás helyszíne: 6200 Kiskőrös, Árpád utca 8.
Ügyfélfogadás időpontja: páros hetek keddi napján 8:30-12:00 óráig