Reintegrációs gondozás, motiváció fenntartása, ügyfélmappa – csak néhány gondolat egy büntetés-végrehajtási pártfogó tevékenységlistájáról. Évzáráshoz közeledve szemezgettünk a pártfogói munkából.

A 2013. évi CCXL. törvény – vagy ahogyan a mindennapokban emlegetjük az új Bv. kódex – új szemléletbe helyezte az addigi klasszikus pártfogói tevékenységet. A korábbi időkben is nélkülözhetetlen feladatot 2015. január 1-jétől Tiszalökön ketten végzik. A reintegrációs gondozásra a hét minden munkanapján lehetőség nyílik az intézetben elhelyezett fogvatartottakkal, de a városba kihelyezett ügyfélszolgálati irodában szerdánként nyújtanak segítő tanácsot. Az ügyfélforgalom – tapasztalatuk alapján – nem csökken, sokan keresik őket és érdeklődnek a szolgáltatásuk iránt. Specifikusan a fogvatartottak szabadulásra felkészítésére fókuszálnak, azaz a szabadulás előtt legalább két hónappal minden elítélttel megkezdik a közös munkát. A bv. kódexben megfogalmazottak alapján – többek között – véleményt készítenek a feltételes szabadságra bocsátáshoz, előterjesztenek a bv. bíró irányába, jelentést készítenek, vagy javaslatot tehetnek az ügyész felé. A szakmai folyamatok mellett nem hanyagolható el a humánus munkaszemlélet, a szabaduló személy társadalmi beilleszkedésének elősegítése.
Nem ritka, hogy hosszú ítéletüket töltő fogvatartott szabadulásának feltételei, társadalmi kötődései megroppantak. Nem ritka az sem, hogy közösséghez tartozás, lakhatás, munkahely nélkül kezdi meg valaki az életét. A bv. pártfogók több esetben nyújtottak már segítő kezet.

A története jó példa

Nevezzük A. F.- nek. Szabadulás előtt sokkal hamarabb megkereste a bv. pártfogót, mint 2 hónap. Motivált volt, nagyon akart. Nagyot hibázott, és ezzel tisztában volt, de egy percig sem volt bizonytalan abban, hogy talpra fog állni. Sajnos tudta, hogy nem fogja biztos családi háttér várni, nincs olyan hely, amit „otthon”-nak tud nevezni, és munkát sem lesz könnyű találni. Pedig előtte mindig dolgozott, érettségivel és jó szakmával rendelkezik. Ezért kérte a segítséget. Azt gondolhatjuk, könnyű azzal együtt dolgozni, aki akar, de a története sikeréhez 8-9 hónap együttműködés kellett. Rendszeres, többszöri, segítő beszélgetések és az ügymenet átbeszélése folyamatosan biztosította a motivációt. Hosszú és sokszori egyeztetést követően a bv. pártfogó szándéknyilatkozatot kapott egy munkahely ügyvezetőjétől, amely az elsődleges munkaerőpiacon nyújt stabil és kiegyensúlyozott lehetőséget számára. A szállás megteremtésében a szociális háló adott segítséget. Jelenleg az Oltalom Szeretetszolgálat átmeneti szállójának várólistájára került a kérelme, de az éjszakai szállása megoldott. Szabadulását követően felkereste a területileg illetékes pártfogó felügyelőt, akivel rendszeresen, az előírt módon kapcsolatot tart. Történetünk hőse dolgozik, elégedettek vele a munkahelyen, és vannak tervei. Most az elsődleges célja, a biztos fedél megteremtése, hogy fizetéséből egy önálló albérletet tartson fenn.
A történet elengedhetetlen alkotóeleme a bizalom, a segítségnyújtás és kérés képessége.
A.F. története eddig jó úton halad. Ha kétségei vannak és támogatásra van szüksége, a pártfogó felügyelői szolgálathoz bármikor bizalommal fordulhat, mert szabadulás után sem engedik el a kezét.