Re-Akció elnevezésű országos interaktív bűnmegelőzési programon vettek részt kollégáink, 2018. március 28-án. Egy kecskeméti középiskola diákjainak tartottak ismeretterjesztő bemutatót a meghívott rendészeti szervek képviselői.
A projekt célja, a prevenció mellett az iskolai erőszak, fiatalok által elkövetett bűncselekmények és az áldozattá válás esetszámának csökkentése. A rendezvény elsődleges célcsoportja a diákság volt, azonban a tanárok is hasznos ismeretekkel gazdagodhattak. A nap első felében, a délelőtti programmal az elméleti tudást bővítették, amikor a szakemberek érdekes és hasznos információkat adhattak át az előadásokon, amelyek az adatvédelem, önvédelem, elsősegélynyújtás, döntési helyzetek és a börtönök világának témája köré csoportosultak. Élménypedagógiai elemekkel tarkított, csapatépítő feladatokban is részt vehettek a diákok, majd a további programok az iskola mögötti kosárlabda pályán folytatódtak.
Elsőként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tonfa Szakosztályának bemutatója következett, rendkívül látványos elemeivel azonnal odavonzotta a tekinteteket, majd kiválasztottak diákokat a közönség soraiból, akik sors-kártyát kaptak, aminek a későbbiekben fontos szerepe volt, hiszen egy egy karakter további szerepét határozta meg. Különféle szituációs gyakorlatokon keresztül mutatták be azt, ami a rendezvény mottója is volt, hogy: „egy rossz döntés egy életre szólhat.” Az elkövetett bűncselekmény nem maradhat büntetés nélkül és itt jöttek a képbe a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtás Intézet munkatársai, akik bemutatták, hogy mi vár arra, aki bekerül valamelyik büntetés-végrehajtási intézetbe. A befogadást követően egy rögtönzött zárkába kísérték a diákot, akit már várt is a zárkatársa, aki „tárt karokkal” fogadta és ahogy lehetősége volt rá, azonnal érvényesítette akaratát és egyértelműen a tudtára adta, hogy a hierarchiában fölötte helyezkedik el.
Miután észlelték a sanyargatást, erőszakos magatartást, közbelépett a műveleti csoport is. A látványos és hatékony intézkedés után a közönség tapsa sem maradhatott el. A rendezvény zárásaként egy közúti balesetet modelleztek a szervezők és bemutatták, hogy hogyan tud együtt dolgozni a rendőrség, a mentőszolgálat és a tűzoltóság. A rendezvény lebonyolításában és a bemutatókon aktívan részt vett a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács, BRFK, Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság, BRFK BTO Bűnügyi Kutyavezetői Alosztály, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Tonfa Szakosztály, Magyar Vöröskereszt Budapesti Szervezete, Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége, Zuglói Polgárőrség és Önkéntes Tűzoltóság és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága.