Semmelweis Ignác születésének 198. évfordulóján, a Magyar Egészségügy Napján választott hivatásukat ünnepelték a börtön egészségügyi dolgozói

Nyima Tamás bv. ezredes, az intézet parancsnoka megköszönte az egészségügyi szakterületen dolgozók egész éves, magas színvonalú munkáját.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Ezt követően Csendes Tamás bv. főhadnagy tolmácsolásában József Attila – Kései sirató című versét hallgatták meg a jelenlévők.
Dr. Nagy István, az intézet frissen kinevezett orvosa ünnepi egyben bemutatkozó beszédében Semmelweis Ignác, az anyák megmentője életét és munkásságát méltatta:
 „1847-ben, a hároméves orvosi diplomával rendelkező Semmelweis boncolás során arra a következtetésre jutott, hogy a halott bonclelete megegyezik a gyermekágyi lázban elhunyt nők boncleletével. A szepszis, sajnos ma is jól ismert boncleletét tapasztalta. Zsenialitás az, hogy levonta a következtetést: ugyanaz a bonclelet ugyanannak a kórfolyamatnak a következménye. Sőt! Megtalálta a közös okot: a boncolást! Igen!  A nők azért haltak meg szepszisben, mert a boncolást végző orvostanhallgatók mosatlan kezükkel a holttestekből bomló anyagokat vittek át a szülő nőkbe! Semmelweis azonnal javasolta a megoldást, a kezeket klóros vízzel kell fertőtleníteni!

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Problémát jelentett az a következtetés, hogy a kezét meg nem mosó orvos a halál forrása. Ez mélységesen sértette idősebb kollégáit.
Semmelweis keményen harcolt az igazának az elismertetéséért.  Elvesztette az állását Bécsben. Pesten barátai, Balassa és Markusovszky professzorok támogatásával megjelentetett könyve sem járult hozzá az elismeréshez. Beszélték, hogy élete utolsó éveiben utcai járókelőket próbált meggyőzni a gyermekágyi láz kórtanáról…

A világ legismertebb magyar orvosa elmegyógyintézetben, méltatlan körülmények között, 47 éves korában halt meg.

Életművét csak halála után egy-két évtizeddel később ismerték el.
Semmelweis hatása nemcsak az egészségügyi intézményekben, hanem a mindennapi életben is alapvető. Ki az, aki étkezés előtt vagy toalett használat után nem mos kezet? Semmelweis hatása túlmutat a szoros értelemben vet orvosláson, mindennapi gondolkodásunk részéve vált.”

Az ünnepi beszédet követően az intézetparancsnok
Dr. Nagy István ny. bv. alezredesnek a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön személyi állományának egészségügyi ellátása során nyújtott kiemelkedő szakmai tevékenységéért ajándéktárgy jutalmat nyújtott át.
Vass Róbert c. bv. zls. szakápoló eredményes szakmai munkája elismeréseként pedig dicséretben részesült.

Az ünnepség végén, a Csendes Tamással kibővült Freetime zenekar, Tóth István bv. hdgy. és Kiss Gábor c. bv. ftzls. előadásában Shadows, Eagles és Carlos Santana dalok csendültek fel.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön