A fogvatartottaknak és a személyi állománynak öt napon keresztül volt lehetősége a szűrésen részt venni a két objektumban.

Április 22-28. között 285 fogvatartott és 38 dolgozó vett részt tüdőszűrésen a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet mobil-szűrőállomása által végzett vizsgálatokon. Legfontosabb a tbc kiszűrése, hiszen veszélyeztetettek az itt lakók az összezártság miatt. Közöttük ugyanis könnyebben terjedhet a betegség, de időben észrevéve még a tüdőrák gyógyítására is van esély.

Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet

A tüdőszűrést a XX. század elején még Európa-szerte népbetegségként pusztító tuberkulózis (tbc, tüdőgümőkor) korai felfedezésére vezették be. A gyakran családokat és közösségeket megtizedelő fertőző betegség tipikusan sokáig tünetmentesen zajlik, de ha készült egy mellkasfelvétel, amire akkor már lehetőség adódott, akkor gyakran egészségesnek tűnő egyénnél is felfedezték a tüdőbetegség korai jeleit.
Az 1970-es években a nyilvántartásba vett tbc-s betegek 60-70 százalékánál szűrővizsgálattal fedezték fel a kórt. Már a tüdőrák folyamatos emelkedése is észrevehető volt ekkor, amely megbetegedések eleinte a tbc-szűrések során váltak nyilvánvalóvá.

Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet
Az elmúlt húsz évben Magyarországon jelentősen javult a tbc járványtani helyzete, s bár a 90-es évek elején egy átmeneti hullámvölgy következett be, jelenleg sikerült az új megbetegedések számát országszerte leszorítani.
Forrás: Állampusztai Országos Bv. Intézet

Az új tbc-s betegek számától függetlenül évente kell szűrni a veszélyeztetettek csoportjait (például gyógyult tbc-s betegek, góchordozók, hajléktalanszálláson lakók, menekültek, börtönlakók, elmeszociális otthonban élők, alkohol- és drogfüggők). A mellkasi szűrővizsgálatok tehát általánosságban önkéntessé, és - részben az életkor, részben pedig a rizikótényezők alapján - célzottá váltak.