A Magyar Vöröskereszt első alkalommal adományozta a Véradóbarát Munkahely kitüntetést egy fegyháznak, amely nem más, mint a Balassagyarmati Fegyház és Börtön.
November 27-e a Véradók Napja Magyarországon. Ezen a napon a sokszoros véradókat, a véradóbarát munkahelyeket és a véradás ügyének támogatóit részesíti elismerésben a Magyar Vöröskereszt és az Országos Vérellátó Szolgálat. A fővárosban szervezett, központi véradó napi ünnepségen idén összesen hatvanan vehettek át elismerést, és a díjazottak között volt a Balassagyarmati Fegyház és Börtön is.
Az intézet élen jár a társadalmi szerepvállalásokban, így rendkívül elkötelezetten támogatja az olyan ügyet is, mint az önkéntes véradás szervezése. A Magyar Vöröskereszt úgy ítélte meg, hogy az elmúlt években megtett erőfeszítéseik, segítségnyújtásuk elismeréseként ítéli oda a balassagyarmati börtönnek a véradóbarát díjat. A Büntetés-végrehajtás és a Magyar Vöröskereszt közötti partnerség egyébként nem új keletű, 30 éve segíti egymást a két szervezet, amelyben olyan közös célok fogalmazódtak meg, mint az elítéltek társadalmi reintegrációjának elősegítése és bűnismétlési kockázatuk csökkentése.
Az balassagyarmati börtön hosszú évek óta, évente három alkalommal szervez véradást, ahol alkalmanként 25-30 véradó vesz részt az intézet és az Ipoly Cipőgyár Kft. dolgozói közül, így évente több mint 30 liter vér kerül az Országos Vérellátó Központba.
Egyébiránt a bv. intézet nem csak ezt az egy elismerést tudhatja magáénak, hiszen az eseményen a legmagasabb véradás számot elért véradókat is jutalmazták, amelyért Pro Vita díjat kaptak. Az idei díjazottak között van a Balassagyarmati Fegyház és Börtön egykori kiváló dolgozója, Pleva Gábor nyugalmazott büntetés-végrehajtási törzsőrmester is, aki élete folyamán összesen 124-szer adta vérét a jó ügy szolgálatában – ez összesen 50 liternyi vért jelent –, ezzel alkalmanként három, összesen 372 rászoruló ember életét tudta pozitívan befolyásolni, segíteni, megmenteni.