Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, a „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt, az országban mindenhol, így az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet falai között is a toborzás, tájékoztatás szakaszában tart.

A reintegrációs szakemberek feladata és hivatása, hogy a büntetésüket töltő fogvatartottakat visszakalauzolják a társadalomba, a munka világába, a családi kötelékbe. E törekvéseknek ad teret a2016. október elsején indult, EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, a „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt. A megvalósításba az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet 2017. január elsején kapcsolódott be.

Forrás: Állampusztai OBVI

Jelen program az előzményprojektek tapasztalataira, eredményeire és sikereire építve egy összehangolt szolgáltatási rendszerben egységes, a fogvatartottak egyéni adottságaihoz illeszkedően ad fejlesztésekre lehetőséget, hozzájárulva ezzel a bűnismétlés és a társadalmi kirekesztődés mértékének csökkentéséhez. Egyúttal nagy hangsúlyt fektet a fogvatartottak aktív szerepvállalására, a fogvatartottak hozzátartozóinak bevonására, illetve a helyi közösségekkel, szervezetekkel való szorosabb együttműködésre.

A 3,5 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból a projekt keretében  2020 júniusáig összesen 4000, öt éven belül szabaduló fogvatartott részesül reintegrációt segítő humánszolgáltatásokban.
A projekt újdonsága a fogvatartottak hozzátartozóinak bevonása: közülük 1000 fő számára is biztosítottak a reintegrációs program egyes elemei.

Forrás: Állampusztai OBVI

A projekt jelenleg a toborzás és a tájékoztatás fázisában jár. A program általános bemutatása, a reintegrációt segítő szolgáltatáscsomag ismertetése zajlik. A projekt keretében a fogvatartottakkal és szabadultakkal foglalkozó 4 tanácsadó március hónappal bezárólag 851 fogvatartott toborzását, és 138 fogvatartott egyéni, illetve csoportos tájékoztatását valósította meg.

A projekt kitűzött célja, hogy a fogvatartottak az igénybe vehető szolgáltatások által tudatosan készüljenek a társadalmi elvárásoknak megfelelő életvitelre, a „végleges eltávra”.

A projektről bővebb információt a www.tettprogram.hu oldalon olvashatnak.

Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.