A büntetés-végrehajtási szervezet közel 18 millió forintot nyert a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács a "Bűnmegelőzési projektek 2015. évi megvalósítása" elnevezésű pályázatán.
A Belügyminisztérium 2015. október 2-án pályázatot hirdetett összesen 230 millió forint értékben. A pályázat benyújtási határideje 2015. november 5-e volt, a felhívásra több mint 300 pályamű érkezett. Köztük volt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és az összes bv. intézet projektmunkája is. A nyertes pályázatok között van zeneterápiás csoportfoglalkozás, jóvátételi kezdeményezés és munkaerő-piaci tréning is.
A Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézete "A szabaduló fiatalok jövője mindenki ügye" című pályázatában a munkaerő-piaci mellett konfliktuskezelési és bűnmegelőzési tréning is szerepel, de a fogvatartotti színjátszó kör tagjainak hangszereket is vásárolnak. A projekt részét képezi továbbá az intézet reintegrációs tisztjei számára készített módszertani kiadvány, konfliktuskezelési és bűnmegelőzési tréning, illetve a színjátszást oktató személyi állományú tagok akkreditált drámapedagógiai képzése is. A Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézete a programok megvalósítására 1.998.000 Ft-ot nyert.
A Kalocsai Fegyház és Börtön a "KÉSZ! - KÉpzésekkel a SZabadulásért. Bűnmegelőzési program" című pályázatot a Váltó-sáv Alapítvánnyal és a Magyar Bűnmegelőzési és Börtönmissziós Alapítvánnyal közösen valósítja meg. Az intézet biblioterápia képzést, digitális kompetenciafejlesztő kurzust is tart, de a helyreállító igazságszolgáltatás biblikus modellje, vagyis a csaló és pénzsóvár, de megtért vámszedőről elnevezett Zákeus-programot is elindíthatja majd a pályázaton nyert 2.330.800 Ft-ból. Ez utóbbi kezdeményezés alkalmat ad arra, hogy a büntetésüket töltők és az áldozatok találkozhassanak, és elmondhassák egymásnak érzéseiket. Ezeken az alkalmakon pedig a fogvatartottak szembesülhetnek azzal, hogy cselekedeteiknek sokkal mélyebbre ható következményei vannak, mint azt ők gondolták, illetve felfedezhetik a megbánás, a megbocsátás és a megbékélés biblikus elveit. A program végső soron lehetőséget biztosít arra, hogy az elkövető tudatára ébredjen saját cselekedetének a következményeire, így képes legyen felismerni felelősségét, és a vele szemben támasztott társadalmi elvárásokat.
Az Állampusztai Országos Bv. Intézet "A Pártfogás Éve: Készüljünk a szabadulásra!" című projekttel pályázott és nyert 2.336.515 Ft-ot. A program négy egymásra épülő elemből tevődik össze: megrendezik az I. Országos Pártfogói Konferenciát, irodalomterápiás foglalkozásokat, a társadalmi beilleszkedés elősegítésére kompetenciafejlesztő képzéseket, továbbá szabadulásra felkészítő, felkészülő csoportfoglalkozást is tartanak majd. Továbbá az intézetben büntetésüket töltők egy óvoda játszóterét is felújítják a program keretében. Mindezek mellett Állampusztán az intézet munkatársai számára toleranciaerősítő és antidiszkriminációs képzést is rendeznek majd.
A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben a pályázaton elnyert 2.500.000 Ft-os összeg segítségével egy egyedülálló művészetterápiás foglalkozást valósítanak meg. A program – amely az elképzelések szerint hosszú távon épül majd be a börtön reintegrációs programjai közé – két elemből tevődik össze, és része a Nyugat-magyarországi Egyetemmel közreműködve, zeneterápiás szakember bevonásával létrehozott zeneterápiás csoportfoglalkozás, illetve két AVP (Alternatives to Violence Project) agressziókezelési tréning is. Ez utóbbi egy nemzetközileg elismert gyakorlatorientált tréningsorozat, amely a konfliktuskezelési technikák elsajátítására, az élettapasztalaton alapuló saját élményekre épít. A kombinált foglalkozások célja az erőszakmentes konfliktus megoldási és kezelési alternatívák elsajátítása, amelyet elősegíti, hogy az intézet pszichológusai a közeljövőben autogén-tréner képzésen vesznek részt.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága a pályázati forrás segítségével a bűnismétlési kockázatok csökkentéséhez a bv. pártfogó felügyelők részére szervezett továbbképzésekkel, a széleskörű szakmai-módszertani ismeretek átadásával járul hozzá. A BvOP kiemelt figyelmet fordít a személyi állomány oktatásának és továbbképzéseinek megszervezésére és végrehajtására. A BvOP a programok megvalósítására 2.999.878 Ft-ot nyert.
A Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön "Az Üveghegyen túl - láss át a rácsokon" elnevezésű bűnmegelőzési programja a fogvatartottak számára szervezett, a visszaesés elkerülését célzó tréningeken kívül, az intézetben elhelyezett elítéltek családjaira is fókuszál: a fogvatartottakkal és gyermekeikkel közös foglalkozásokkal a jogkövető magatartás kialakulását kívánják elősegíteni. Sőt, az intézet a jóvátételi programok bővítésével, társadalmilag hasznos munkával szeretné közelebb hozni egymáshoz az elítélteket és a város lakosságát, de a Magyar Büntetés-végrehajtás Múzeumi Kiállítóhelyén még bűnmegelőzési célú programokat is tartanak majd fiataloknak. Mindezekre 5.577.900 Ft-ot költhetnek.