A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) sajtótájékoztatót tartott június 19-én az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) 139 jogerősen elítélt betörő bevonásával készített kutatásáról.

A kutatás ötlete Dr. Korinek László akadémikusé volt, aki a sajtótájékoztatón elmondta, hogy azért lehetett megvalósítani a tanulmányt, mert a Belügyminisztérium alatt egy irányítás alá került a bűnüldözés, a büntetés-végrehajtás és az építésügy. A büntetőjogász hozzátette: reméli, hogy a kutatás eredményei ajánlások formájában a lakosságnak illetve az építési hatóságoknak szóló kiadványokban is megjelenhetnek.
 
A felmérés szerint a bűnözők legfontosabb szempontja célpontjuk kiválasztásánál, hogy lehetőleg senki ne legyen otthon. Elriasztják ugyanakkor őket a biztonsági berendezések: a mozgásérzékelős lámpák, rácsok, kamerák, riasztók, bonyolult biztonsági és hevederzárak, illetve a hangosan ugató kutya is - közölték a sajtótájékoztatón.
 
Mint azt Barabás Tünde, az OKRI kutatásvezetője elmondta: 60-90 perces interjúkat készítettek önként jelentkező elítéltekkel, akik 100 kép alapján választották ki, hogy hová törnének be "szívesen", illetve mi az, ami visszatartja őket.
 
Ezek szerint a kertvárosi családi házak mellett népszerűek a sorházak és a tanyák is, viszont a lakótelepi lakások nem, mert a betörők nem remélnek ezeknél értékes zsákmányt. Ez, vagyis az értékes zsákmány reménye a következő legfontosabb szempont a betöréskor, majd a könnyű bejutás, illetve a könnyű menekülés esélye következik - ismertette a kutatás eredményét az osztályvezető.
 Hozzátette, az eredmények alapján ajánlásokat fogalmaznak meg az építészeknek, illetve az építtetőknek, akik ezek alapján tervezhetik meg az önvédelmüket - mondta Barabás Tünde.
 
Hatala József, a NBT elnöke azt hangsúlyozta, hogy a kutatás alapján a tanács olyan kiadványokat juttat majd el a lakossághoz, amelyekben ötleteket adnak az önvédelemre. Egyben kifejezte reményét, hogy a kutatás hozzájárul a bűncselekmények visszaszorulásához.
 
Csóti András bv. vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka arról beszélt, hogy a BVOP és az NBT együttműködése alapján vehettek részt a kutatásban az elítéltek, szigorúan önkéntes alapon. Az önkéntesség abban is megmutatkozott, hogy végig készségesen együttműködtek a kutatás vezetőivel - mondta Csóti András.
 Az országos parancsnok hozzátette, hogy a részt vevő szervezetek közös célja a bűnmegelőzés, a bűnismétlés megakadályozása.
 
Magyarországon a betörés az egyik leggyakoribb bűntett; minden hatodik vagyon elleni bűncselekmény betöréses lopás.
 
BvOP, MTI