Ahogy minden büntetés-végrehajtási intézetben, úgy az országos parancsnokságon is értékelték az elmúlt év tevékenységét a szervezet vezetői. Az állományértekezletet február 26-án, a Fővárosi Bv. Intézet Venyige utcai objektumának színháztermében tartották.

A 2015. évet értékelő állománygyűlésen Csóti András bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka részletesen beszámolt a szervezet tavalyi évben elért eredményeiről, a BvOP állományának szakmai munkáját pedig kiválóra értékelte:

– A kiváló jelző, amelyet a tavalyi év munkájára használok, nem tőlem származik, hanem dr. Pintér Sándortól, Magyarország belügyminiszterétől. Ezt az értékelést, a felügyeletünket és irányításunkat közvetlenül ellátó Tasnádi László államtitkár javaslata és egyetértése mellett kaptuk meg a belügyminisztertől. Erre az értékelésre és a mögötte lévő teljesítményre is büszke lehet az állomány – emelte ki Csóti András. A kiváló minősítésben természetesen benne van valamennyi büntetés-végrehajtási szerv, benne van több mint nyolcezer munkatárs munkája, és természetesen benne van a büntetés-végrehajtás országos parancsnokságán tevékenykedő valamennyi kolléga munkája is – tette hozzá. 

Fotó: BvOP - Apró Andrea

Az országos parancsnok jelentős sikerként könyvelte el, hogy 2015. január elsején hatályba lépett a 2013. évi CCXL. törvény, vagyis a Bv. kódex, de legalább ilyen nagy jelentőségű volt az új Hszt., a rendvédelmi életpályamodell bevezetése is. Kiemelte, hogy az elmúlt év teljesítményére teljes joggal lehet büszke a magyar büntetés-végrehajtási szervezet, kiváltképpen azért, mert a tavalyi évben rengeteg új feladattal kellet szembesülni. A bv. szervezet a migrációs krízis kezelésében, ebben a kritikus helyzetben is helyt tudott állni, bebizonyította, hogy megszolgálta a kormányzati bizalmat. Ugyanakkor a migráció jelenlegi lassulása ellenére fel kell készülni arra, hogy a helyzet ismét kiéleződhet – hangsúlyozta az altábornagy.

A közvetlen irányítása alá tartozó szakterületekkel kapcsolatban az ellenőrzési és a kommunikációs tevékenységet is előremutatónak és megfelelőnek értékelte, míg a Stratégiai Elemzési és Tervezési Főosztály tudományos, egyre több belső kezdeményezéssel tarkított szakmai munkáját is elismerésre méltónak nevezte.

Fotó: BvOP - Apró Andrea

Ezt követően, mivel Lajtár József bv. vezérőrnagyot, az országos parancsnok gazdasági és informatikai helyettesét halaszthatatlan szolgálati feladatai elszólították, a gazdasági szakterületre vonatkozó értékelést is Csóti András ismertette a jelenlévőkkel. Előadásából kiderült, hogy a tavalyi év gazdálkodása során soha nem látott nagyságrendű költségvetési forrást tudott felhasználni a szervezet, amelynek köszönhetően fejlesztések sora valósulhatott meg. A Műszaki és Ellátási Főosztály koordinálásával előremutató munka folyt az adott szakterületen, amelyet a már megvalósult és a közeljövőben megvalósuló férőhelyek előkészítése is bizonyít.

A magyar büntetés-végrehajtás előtt soha nem látott lehetőséget jelentenek a közeljövő férőhelybővítési beruházásai. A büntetés-végrehajtási intézetek konyháinak üzemeltetése és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal őrzött szállásain lévők élelmezése is komoly eredmény volt tavaly. Az országos parancsnok a központi ellátás bővülését, a mosatási szolgáltatás fejlesztését, illetve a gazdasági társaságok működését is kiemelkedőnek nevezte.

Fotó: BvOP - Apró Andrea

– Az egyenruházati bolt méltó a magyar rendészeti szervekhez és méltó a büntetés-végrehajtáshoz is. A Bv. Holding Kft. eredményesen szervezte, felügyelte a saját szervezettel történő kapcsolattartását és megfelelően koordinálta a társ szervekkel való együttműködést is. Az ideiglenes biztonsági határzár építése kapcsán kifejezetten magas színvonalú egyeztető, beszerző, szerződést kötő és teljesítési munkát végzett – húzta alá.

Az informatikai szakterülettel kapcsolatban elmondta, hogy a reintegrációs őrizet bevezetése mind szakmai, mind a technikai-technológiai hátterét tekintve nagyon jól szervezett, nagyon jól kivitelezett és eredményes volt. De a vártnál rövidebb idő alatt, és kifogástalan színvonalon valósult meg a fogvatartotti mobiltelefon-rendszer is. 

Fotó: BvOP - Apró Andrea

Majd dr. Tóth Tamás bv. vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának általános helyettese az általa vezetett szakterületek munkáját értékelte. A Koordinációs Főosztály a szervezet nemzetközi kapcsolatait eredményesen szélesítette, számtalan konferencia és delegációs látogatás bizonyítja munkájuk sikerességét. A 2015-ös évben a jogi szakterület a jogszabályok véleményezését és a belső szabályzók előkészítését is pontosan látta el. Ellenőrzése során a Nemzeti Biztonsági Felügyelet az adatvédelmi munkát, míg a Magyar Nemzeti Levéltár az irattári munkát értékelte kitűnőnek. 

Fotó: BvOP - Apró Andrea

Schmehl János bv. dandártábornok, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese évértékelésében kiemelte: a felügyelete alatt álló szakterületeknél tervezet feladat nem maradt el. A Biztonsági Szolgálat az új Biztonsági Szabályzatot, az előállítással kapcsolatos országos parancsnoki szakutasítást, valamint a műveleti csoportok szabályozását is felülvizsgálta, illetve az események jelentési szabályzatát is átdolgozta. A Fogvatartási Ügyek Szolgálatával kapcsolatban a TÁMOP projekt, a pártfogói tevékenység vagy a reintegrációs őrizet sikerét emelte ki. Schmehl János hangsúlyozta továbbá, hogy a Központi Szállítási és Nyilvántartási Főosztály az országos parancsnokság iratforgalmának döntő többségét, közel 60 százalékát kezeli, míg az Egészségügyi Főosztály sokszínű tevékenysége közül a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel kötött szakorvosi akkreditációt, mint az orvoshiány megszüntetésének fontos lépését emelte ki.

Csóti András bv. altábornagy zárszavában a parancsnokság 2015. évi munkáját kiválóra minősítette. – Elsimerésemet és köszönetemet fejezem ki a parancsnokság teljes személyi állományának, büszkeséggel tölt el, hogy ennek a szervezetnek a parancsnoka lehetek – fogalmazott.

Fotó: BvOP - Apró Andrea

A 2016-os év fő feladatának a börtönépítési program folytatását nevezte, amely mellett fontos a fogvatartotti foglalkoztatás és munkáltatás további bővítése, az elítéltek társadalmi reintegrációjának folyamatos elősegítése, a szervezet állománymegtartó képességének és toborzási tevékenységének fokozása, az állomány célirányos felkészítése és oktatása, illetve az ellenőrzési feladatok végrehajtása is.