Eredményes szakmai továbbképzés-sorozaton vannak túl a büntetés-végrehajtási intézetek bv. pártfogó felügyelői és reintegrációs tisztjei. A BM által finanszírozott projekt a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelői tevékenységek fejlesztését tűzte ki célul. A tapasztalatok mindenhol pozitívak voltak.
2016 első negyedévében minden büntetés-végrehajtási intézetbe eljutott a projekt, amelyet a BvOP Fogvatartási Ügyek Szolgálatának Pártfogó Felügyelői Osztálya koordinált. A továbbképzés-sorozat öt napos etapjai során csoportfoglalkozásokat és tréningeket tartottak a bv. pártfogó felügyelők és a reintegrációs tisztek részére. A trénerek a tematika felépítésekor, az öt nap tananyagának összeállításakor az alábbi tréneri fókusztémákkal foglalkoztak:
- szemléletmód, felelősség;
- kompetenciák; önbizalom, belső tudatosság;
- módszertani ismeretek; játszva tanulás – a hatásos, élvezetes tréning megtartásának alapjai, ennek kialakítása;
- prezentációs készségek;
- eszközök, gyakorlat
A bv. pártfogó felügyelők és reintegrációs tisztek szakmai munkájában a képzésen tanultak hatékonyan hasznosíthatóak. Amellett, hogy a rendszeresen megtartott csoportfoglalkozásokon az elsajátított tudás beépíthető, kellő ugródeszka számukra a további önképzéshez.
A tréningeken elsajátított tudás és technikák könnyedén integrálhatóak a bv. pártfogó felügyelők által tartott foglalkozásokba. A tranzakció-elemzés és a kommunikációs eszközök gyakorlatba történő átültetése azt eredményezi, hogy a pártfogoltak valódi és személyre szabott segítséget kaphatnak problémáikra, amellyel számos konfliktushelyzet megoldása is gyorsabban és zökkenőmentes módon történik. A tréning során a résztvevők saját élményen keresztül ismerték és tapasztalták meg, hogyan lehet jobban, sikeresebben együttműködni az elítéltekkel és a pártfogoltakkal. Olyan ismeretekre és készségekre tettek szert, amit ténylegesen alkalmazni tudnak a napi feladatok megoldása során. Fontos volt a biztonságos tanulási környezet megteremtése, ennek érdekében a tréningeken alkalmazott módszertani elemek anyagait, valamint az azok alapján kapott eredményeket a trénerek bizalmasan kezelték. A bv. pártfogó felügyelők és reintegrációs tisztek a tapasztalati tanulás módszerével, konkrét helyzetek megfigyelésével és elemzésével sajátították el az ismereteket, az ehhez kapcsolódó elméleti háttér áttekintése után védett környezetben kipróbálhatták a tanultakat, majd ezt követően adaptálták megoldásaikat a mindennapokra.
A csoportos foglalkozások és tréningek témakörei szerteágazóak voltak: a munkaerőpiaci és személyiségfejlesztési ismeretek átadása, az érdekérvényesítés elősegítése, a szociális ügyintézésben való jártasság fejlesztése, az életviteli problémák kezelése, valamint a szenvedélybetegségekhez kapcsolódó szociális és mentális deficitek kezelése a reintegrációs gondozásba vont elítéltek, a pártfogó felügyelet alatt állók és utógondozottak társadalmi reintegrációját elősegítő módszerek mind szerepeltek a programban.
A tréning-sorozat folyamán a csoporttagok egymástól és a trénerektől is kaptak visszajelzést tevékenységükről, ami biztosította folyamatos fejlődésüket, majd pedig a program végén a résztvevők értékelték írásban a trénerek munkáját, illetve magát a tréninget. Az összesített értékelés során a személyi állomány egyértelműen hasznosnak ítélte a projektet, a megvalósításban nyújtott tréneri tevékenységnek köszönhetően mind a pártfogó felügyelők, mind pedig a reintegrációs tisztek számára hasznos, a mindennapi szakmai tevékenységükbe jól beilleszhető gyakorlati elemekkel gazdagodtak.