Október 20-án, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán "Négyszemközt a börtönnel", Börtönviszonyok és börtönártalmak címmel rendeztek előadást. Az este meghívott vendége volt Hajdu Eszter a Váci Fegyház és Börtön pszichológusa, kriminológus, valamint Széles Gábor bv. dandártábornok, a Budapesti Fegyház és Börtön parancsnoka.

Fotó: ELTE Kriminológia TDK

A Kriminológiai Tudományos Diákkör keretében megrendezett másfélórás beszélgetés során a közel 200 fős hallgatóság egy kis ízelítőt kaphatott a magyar büntetés-végrehajtás hátteréről és működéséről. Így szó esett a büntetés-végrehajtási tevékenység céljáról, a bv. intézetek sokrétű feladatairól, a befogadás mozzanatairól, de még a reintegráció és az oktatás kapcsolatáról is.  

Fotó: ELTE Kriminológia TDK

Az előadáson elhangzottak is kiválóan bizonyították, hogy az oktatás sokat segít az elítéltek reintegrácójában, a szabadulás utáni visszailleszkedésben. A bv. intézetek ezért lehetőséget biztosítanak a fogvatartottaknak, hogy általános iskolai, középiskolai, valamint felsőfokú tanulmányaikat elkezdjék, folytatássák, vagy akár be is fejezhessék. Sőt, a börtönökben még szakmaképzéseken és OKJ-s tanfolyamokon is részt vehetnek az elítéltek.  

Fotó: ELTE Kriminológia TDK

Az est szervezőinek célja az volt, hogy megpróbálják áttörni a civileket és az elítélteket elválasztó falat és egy olyan témát járjanak körül, ami a börtön totális jellegéből eredően mindig is jelen van a büntetés-végrehajtási intézetekben. A reális kép kialakításában mindenképpen sokat segített a beszélgetés, amelyet Árvai Vivien és Kiss Eszter Kriminológia MA szakos hallgatók, valamint Udrea Roland és Varga Dániel jogász szakos hallgatók szerveztek.