A börtönlelkészek és a delegáló egyházak vezetői számára rendezett értekezletet a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Szolgálata. Az egyházi elöljárók közül Bíró László püspök, katonai ordinárius, Hegedüs Béla a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökhelyettese, Szemerei János Nyugat (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke, valamint Roszík Gábor lelkész, a Börtönlelkészek Magyarországi Szervezetének elnöke részt vett az eseményen.

A köszöntéseket követően, Schmehl János bv. dandártábornok, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese történeti visszatekintésében kitért a Börtönlelkészi Szolgálatot megelőző évekre, a megalakulás körülményeire, az elmúlt tizenöt év eredményeire és problémáira egyaránt. A továbbiakban szólt a BSz előtt álló feladatokról (Cursillo, APAC-ECOR projekt, idegenrendészeti őrizet, tiltott határátlépést elkövetettekkel való foglalkozás, bv. intézetekben történő radikalizálódások megelőzése).

Bíró László püspök, katonai ordinárius beszédében áttekintette a börtönpasztoráció XX. századi történeti alakulását, szólt a jelenleg folyamatban lévő programokról, különösen a Cursillo jelentőségét emelte ki. Felvetette, hogy a börtönlelkészek kapjanak szerepet a Büntetés-végrehajtás Oktatási Továbbképzési és Rehabilitációs Központban (a továbbiakban: BvOTRK) a moduláris képzés vonatkozásában, a személyi állomány kiképzésében, az ünnepek (állami, vallási és szervezeti) megtartásában a vezetők jobban vonják be a börtönlelkészeket.

Dr. Schönberger András rabbi, országos hatáskörrel rendelkező izraelita börtönlelkész felelevenítette a tizenöt évvel korábbi tárgyalásokat a státuszok felosztását illetően, sürgette a börtönlelkészek számára létrehozóan egy kollégium felállítását, mely a továbbképzések, saját egyházi képzések, csendes napi találkozások adta kollégiumi együttlétének biztosításán kívül a börtönlelkészek megbecsülését hatékonyabban segítené elő.

Hegedüs Béla a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökhelyettese álláspontja alapján a BSz sokkal személyesebb, közvetlenebb, mint a gyülekezeti lelkész munkája, ezért is kell tovább vinni ezt a fajta szolgálatot. Annak érdekében, hogy az egyházi hierarchiában is rangja legyen Börtönlelkészi Szolgálatnak, fontos az erkölcsi megbecsülésen kívül a javadalmazás, az elvégzett szolgálatnak megfelelő anyagi megbecsülés.

Szemerei János, a Nyugat (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke az esély fogalmát – a házasságtörő asszony példázatával – teológiai értelemben járta körül, véleménye szerint a lelkészeiket az esélyadás hite viszi az elesettek, az elbukottak közé, akik fölött a társadalom pálcát tör. A továbbiakban köszönetét fejezte ki a BvOP és a testvér egyházak felé.

Roszík Gábor lelkész, a Börtönlelkészek Magyarországi Szervezetének elnöke hozzászólásában kifejtette, hogy a szervezetük 2003. évi alakulásától kezdve kvázi szakmai érdekvédelmi kollégiumként működik és mindazok munkájára, segítségére számítanak, akik a Börtönlelkészi Szolgálat további működtetését tudják formálni, csiszolni.

Török Edina bv. alezredes, a Fogvatartási Ügyek Szolgálata szolgálatvezető-helyettese reflektált az előtte szólók felvetéseire. Vázolta azon területeket, csatlakozási pontokat a fogvatartás, reintegráció vonatkozásában, ahol a Börtönlelkészi Szolgálat tevékenységére a Fogvatartási Ügyek Szolgálata erősen támaszkodik, és a jövőben ezzel még markánsabban számol.

Schmehl János bv. dandártábornok úr záró szavaiban megköszönte a börtönlelkészek szolgálatát, a jelenlévő egyházi vezetők részvételét és támogatását, kifejtette, hogy a büntetés-végrehajtás megbecsüli a börtönlelkészeket, akiknek jól körülhatárolt szerepük van a szervezet tevékenységében.