A Magyar Börtönügyi Társaság (MBT) Jogi Szekciója, immár hagyományosan az Emberi Jogok Világnapja előtt tisztelegve tartotta meg soros ülését a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet baracskai objektumában december 10-én. A rendezvényt Dr. Pallo József bv. ezredes, szekcióvezető nyitotta meg, kiemelve azt, hogy a bv. törvény hatálybalépése óta eltelt időszakban elért egyes eredmények bemutatása a szekcióülés kiemelt célja. A MBT elnökségét Dr. habil Kabódi Csaba, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar docense képviselte.
Az első előadást a Bv. Kódex kidolgozásában jelentős szerepet betöltő Dr. Pázsit Veronika, az Igazságügyi Minisztérium Büntető Anyagi Jogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Kodifikációs Főosztályának szakmai tanácsadója tartotta. Előadását az alapvető jogok érvényesülésének gondolata mentén fogalmazta meg, bemutatta az alapvető jogok történelmi változásait, azok csoportosítását, hazai és nemzetközi védelmét, majd a bv. intézetekben fogvatartottak jogainak alakulását ismertette, rávilágítva a bánásmód milyenségének hangsúlyos szerepére a hatályos szabályozásban.
A következő előadó Forgács Judit bv. alezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék egyetemi oktatója volt, aki „A pragmatikus szakmai szemléletmód első eredményei” című előadásában elemezte a fogvatartotti létszám, a személyi állomány leterheltsége és a rendkívüli események száma összefüggésében tapasztalható tendenciákat. Ezt követően bemutatta a Szegedi Fegyház és Börtönben a TÁMOP 5.6.3. kiemelt projekt keretében, a biztonság és reintegráció együttműködése mentén 4 és fél hónap időtartamban megvalósított modellkörlet működését, annak tapasztalatait. A modellkörlet működése pozitív eredményeket hozott, mely rávilágított az újfajta szakmai lehetőségekre.
Az elhangzottakat a gyakorlat szemszögéből bemutatva, megerősítette a modell körlet projektnek helyt adó Szegedi Fegyház és Börtön parancsnoka, Tikász Sándor bv. dandártábornok is. Előadásának legfőbb üzenete az volt, hogy a pragmatikus szemléletmódhoz igazodva ne feltétlenül a tudománytól várjuk problémáink megoldását, hanem határozott szakmai elképzelésekkel lépjünk fel és ezeket közvetítsük a jogalkotó felé.
A szekcióülés harmadik előadója Dr. Budai István bv. ezredes, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön parancsnoka volt, aki a Bv. törvény szellemiségéhez igazodó témában tartott előadást „A resztoratív alapú, új büntetés-végrehajtási jogintézmények működésének eddigi tapasztalatai” címmel. Az előadás keretében parancsnok úr beszélt a büntető és helyreállító megközelítés közötti különbségekről, majd a különböző resztoratív módszereket, azok folyamatainak típusait szemléltette intézetükből hozott esetek bemutatásával. Ezredes úr hangsúlyozta ezen módszerek jelentőségét, elítéltekre gyakorolt pozitív hatását. Előadása lényegét abban foglalta össze, hogy a resztoratív elemeknek helye és rendeltetése van a hatályos joganyagban, melyeknek bizonyítottan eredményei is vannak alkalmazásuk megkezdése óta.
Az előadásokat követően szakmai konzultációra nyílt lehetőség, végül Dr. Pallo ezredes úr lezárta a szekcióülést, végső következtetésként az elmélet és a gyakorlat szintézisének fontosságára utalva és az újdonságok felé nyitásra ösztönözve a bv. szervezet állományát.