Lezárult a közel hároméves "TEtt-program az áldozatokért és a tettesekért" elnevezésű bűnmegelőzési projekt, amely közel hatezer fogvatartottnak nyújtott közvetlenül segítséget. A zárórendezvényt október 30-án a Belügyminisztériumban tartották, ahol a programban részt vevő szakemberek áldozatos munkáját is elismerték.
Dr. Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára megnyitójában kiemelte, hogy a magyar állam kötelessége, hogy megvédje állampolgárait – ezért mindent meg is tesz –, azonban a büntetőpolitikában a bűn következetes üldözése és arányos megbüntetése mellett nagy hangsúlyt kap a bűnelkövetők társadalmi integrációjának a támogatása, a helyreállító igazságszolgáltatás irányelveinek alkalmazása is. Ezt a célt szolgálta kiválóan a TEtt-program, amely az oktatás és munkáltatás mellett hasznos foglalkozásokkal és tréningekkel közel hatezer fogvatartottat segített. Kiemelte továbbá, hogy a közmunkaprogramban való részvétel a szabadult fogvatartottak számára remek lehetőséget kínál a börtönt követő első lépések megtételében is.
Az elítélt szabadulása után várhatóan eredményesen tud alkalmazkodni a társadalmi elvárásokhoz, ha fogva tartása idején képesítést szerez és munkát végez. Erről már Schmehl János bv. dandártábornok, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának biztonsági és fogvatartási helyettese beszélt. Majd kihangsúlyozta, hogy a kormányzat által messzemenőkig támogatott infrastrukturális fejlesztéseken és férőhelybővítéseken túl a program lehetőséget biztosított a büntetés-végrehajtási intézetek meglévő kiszolgáló helyiségeinek megújulására is.
A TEtt-programnak köszönhetően az ország 18 büntetés-végrehajtási intézetének 20 objektumában végzett építési-felújítási munkálatokban összesen 28 oktatóterem újult meg és további 12 látogatóhelyiség vált gyermekbaráttá. Ez a projekt túlmutat tehát a börtön falain, a társadalom elvárásait, érdekeit szolgálva az európai mércével mérve is elismerést érdemel, köszönet érte mindannyiunknak - zárta beszédét Schmehl János.
Ezt követően Németh Éva bv. ezredes, a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka a program pozitív tapasztalatairól beszélt, az államtitkár pedig elismeréseket adott át a program megvalósításában kiemelkedő munkát végző szakembereknek.
Dr. Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere "A fogvatartottak többszakaszos, társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációja és az intenzív utógondozás modellje" című TÁMOP projekt végrehajtásában végzett eredményes szakmai tevékenysége elismeréséül
festmény emléktárgyat adományozott
DEÁK RÓBERT bv. alezredes úrnak,
a Tolna Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet osztályvezetőjének
GYARMATI MARGIT bv. alezredes asszonynak,
a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet osztályvezetőjének
KOTSIS ZOLTÁN bv. alezredesnek,
a Budapesti Fegyház és Börtön osztályvezetőjének
PORUBSZKY SZABOLCS LÁSZLÓ bv. alezredesnek,
a Zala Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet osztályvezetőjének
TÖRÖK EDINA bv. alezredesnek,
a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, Fogvatartási Ügyek Szolgálata szolgálatvezető-helyettesének
Seiko óra emléktárgyat adományozott
BALOGH ZSOLT bv. őrnagynak,
a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, Kommunikációs Főosztály kiemelt főreferensének
BOTKA BIANKA asszonynak,
a Belügyminisztérium, Támogatás-koordinációs Főosztály, Kiemelt Projektek Osztálya szolgáltatás módszertani vezetőjének
HETTICH ISTVÁN JÁNOS úrnak,
a Belügyminisztérium, Támogatás-koordinációs Főosztály, Kiemelt Projektek Osztálya projektmenedzserének
SCHMEHL JÁNOS bv. dandártábornoknak,
a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka biztonsági és fogvatartási helyettesének
miniszteri elismerő oklevelet adományozott
BENKE JUDIT asszonynak,
a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet főelőadójának
KOVÁCS ANETT asszonynak,
a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, Fogvatartási Ügyek Szolgálata főelőadójának
NEMESVÁRINÉ TIBAY NÓRA JUDIT asszonynak,
a Balassagyarmati Fegyház és Börtön főelőadójának
SIKU PÁL úrnak,
a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet főelőadójának
VICZAI HENRIETTA asszonynak,
a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön főelőadójának
A TÁMOP-5.6.3-12/1-2012-0001 kódszámú "A fogvatartottak többszakaszos társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációja és az intenzív utógondozás modellje" elnevezésű kiemelt projekt (www.tettprogram.hu) a Belügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésében valósult meg. A 2012. december 1-je és 2015. október 31-e közötti időszakban, a program megítélt támogatása 2,977 milliárd forint volt.
A 28 hazai büntetés-végrehajtási intézetben jelenleg mintegy 18.300 fogvatartott van elhelyezve, akik közül 5.700 főt vontak be, és összesen több mint 1200 fogvatartott szerzett piacképes szakmát. A legnépszerűbbek a parkgondozó, a konyhai kisegítő, és a targoncakezelő szakmaképzések voltak. A projekt keretében a szabaduláshoz közeledve a fogvatartottak megtanulták, hogyan keressenek munkát, arra is felkészültek, hogy mit kell tenniük, hogyan kell viselkedniük, hogy munkahelyüket megtarthassák. Segítséget kaptak ahhoz is, hogy a szabadulást közvetlenül követő időszakban a beilleszkedéshez szükséges alapvető feltételek (pl.: iratok, lakhatás) rendelkezésükre álljanak, és megerősödjön a támogató/családi környezet. A visszailleszkedést önkéntes mentorok is segítették.
A TEtt program célja az volt, hogy az ország minden büntetés-végrehajtási intézetében elősegítse a fogvatartottak társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációját, és csökkentse az elkövetők bűnismétlési kockázatát.