A Magyar Börtönügyi Társaság Biztonsági Szekciója soros ülését tartotta a Budapesti Fegyház és Börtönben, Nyima Tamás bv. ezredes, szekcióvezető elnökletével. A tudományos fórum aktuális témája a "Biztonságtechnikai eszközök jelenlegi, illetve jövőbeli alkalmazhatósága a magyar büntetés-végrehajtásban" volt.

Nyima Tamás megnyitóbeszédében hangsúlyozta a biztonságtechnika szükségességét és hasznosságát a Büntetés-végrehajtási Szervezet életében, majd felkérte Bartos Róbert bv. őrnagyot, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Biztonsági Szolgálatának főreferensét az első előadás megtartására.

Fotó: MBT Biztonsági Szekció

Őrnagy úr előadásának első felében áttekintést adott a büntetés-végrehajtási tevékenység során használt biztonságtechnikai eszközök múltjáról, valamint jelenéről. Elmondta, hogy a technikai eszközök megjelenése előtt az élőerő, valamint a fizikai akadályok jelentették elsősorban a szökések megakadályozásának lehetőségét. Az 1980-as évek közepétől jelentek meg az első technikai eszközök, illetve az ehhez kapcsolódó alaprendszerek a szervezet életében, melyek közül több a mai napig üzemképes és a nap 24 órájában őrzi a börtönök biztonságát. Kihangsúlyozta, hogy az IP alapú eszközök térnyerésével kell törekedni fejlesztésekre, majd bemutatta a reintegrációs őrizetre rendszeresített eszközök működését.

A második előadás a modern csomag-, jármű- és személyvizsgálat technikai eszközeinek témájával, a drónok működésével, valamint azok technikai hátterével foglalkozott. A jelenlévők megismerhették a programozható kézi fémdetektorok működését, valamint azok előnyeit.

Fotó: MBT Biztonsági Szekció

A harmadik előadásnak a témája a videotechnikai újítások, az új kameratípusok technológiai fejlődése, valamint az ezekhez kapcsolódó technológiák bemutatása volt. Elhangzott, hogy a kamerák működéséhez elengedhetetlen a jól átlátható terület, a megfelelő megvilágítás, valamint az optikai érzékenység. A konferencia résztvevői betekintést nyerhettek a hőkamerák technológiai hátterébe, az infralámpák, a lézer megvilágítás használhatóságába és előnyeibe is.

A témához kapcsolódóan, az egységesített rendszerek létrehozásának gondolatáról több kérdést is feltettek az érdeklődők. Az előadásokat, illetve a hozzászólást követően Nyima Tamás bv. ezredes röviden értékelte a konferencia tapasztalatait.